Autorius: Artojas

Nuo tos dienos, kai paskelbė apie ėjimą į biržą, Zynga nedingsta iš naujienų portalų antraščių. Bendrovė tempiama į teismus, o krūvon susimetę nukentėję ir šiaip troliai siekia kompensacijų už įvykdytą (ar tariamą) plagiatą ar patentų pažeidimus. Greta to skelbiamos vis dar optimistinės pelno, nuostolių ataskaitos, kurias be abejo lydi milžiniško kracho pranašystės. Tačiau tikrai reikšmingais aš laikyčiau tik pastarųjų dienų įvykius, kuris koreliuoja su įvairiais gandais apie galimai silpnėjančius Zynga ir Facebok saitus.

Zynga paskelbė apie nuosavos platformos atidarymą, tad netrukus galėsim ravėti tiesiog gamintojo portale ir be Facebook paskyros. Analitikai ir ekspertai šį žingsnį iš karto pavadino preliudija skyryboms, tačiau aš su tokiais pareiškimais skubėti nenoriu. Zynga.com be jokio abejo yra pirmas žingsnis nepriklausomybės link, taip tai gali būti apgalvotas žingsnis planuojant ištuoką, arba tiesiog apsidraudimo priemonė tam atvejui jei kas nors nutiktų maitinančiam socialiniam tinklui. Kita vertus… Savo platformoje Zynga ketina prekiauti ir trečiųjų šalių žaidimais, tad tam tikra prasme bendrovė iš kūrėjo tampa leidėju. Būtent ši detalė man atrodo ypač įdomi, nes mano nuomone Zynga.com atsiradimas tėra antras „Kas yra kas?“ varžybų raundas.

Techniškai Zynga žengia į tą pačią rinką kurioje dirbo ne viena interneto žaidimų platforma, na tokios kaip Kongregate ar Miniclip. Zynga ir Facebook tandemas labai prisidėjo prie to, kad web žaidimų platformos peržiūrėtų savo veiklos principus ir imtų siūlyti kažką naujo arba susitaikytu su nuolat mažėjančiu žaidėjų skaičiumi. Na gerai, jei ne su mažėjančiu skaičiumi, tai bent su faktu, kad jų rinkos dalis neauga, kai pati rinka pučiasi dešimtimis kartų. Dabar gi Zynga pati tampa platforma, kurių smaugimu kažkada pasirūpino. Tiesa Zynga.com turės savo technologijas ir socialinių tinklų know–how, savo matavimų ir reklamos sistemas. Kadangi prie platformos bus galima jungtis naudojant Facebook duomenis, Zyngai užteks tik pasiūlyti papildomą kibirėlį trašų, kad socialinių tinklų žaidėjai užsuktų bent jau susipažinimo turui. Zyngos ėjimas į web žaidimų platforma, bet kokiu atveju nėra geros naujienos kitų platformų turėtojams, nors kai kurie žaidimų kūrėjai čia gali ir pasipelnyti.

Zynga visuomet klonavo žaidimus, tačiau darė tai gan subtiliai. Bendrovė skolinosi mechanikas, reklamos sprendimus ir kitą smulkmę, tačiau tuo pat metu savo gaminius įsupdavo į pačių kurtą meninę stilistiką. Taip buvo seniau. Dabar… Dabar Zynga begėdiškai ima viską, nuo mechanikos pagrindų iki meninio stiliaus ar mokomųjų misijų progresijos. Vienas naujausių jų darbų Hidden Chronicles yra tokia begėdiška Gardens of Time kopija, kad aš net sudvejojau ar apskritai dar noriu žaisti jų žaidimus. Šis ir kiti pavyzdžiai gan akivaizdžiai beda pirštu į Zyngos fabrikėlio problematiką, kažkas ten negerai su kūrybingumu, tad leidėjo statusas gali padėti jiems nušauti du zuikius vienu šūviu — apsidrausti/įgyti autonomijos ir pritraukti kūrybingos produkcijos.

Tačiau tai ne skyrybos. Jei tokios įvyktų šiandien aš tikrai suabejočiau Zynga ateitimi. Kažkuria prasme man net norėtųsi, kad „Facebook“ kontratakuotų, nes tik taip mes sužinotume „kas yra kas?“. Aš asmeniškai esu įsitikinęs, kad Facebook‘as sukūrė Zyngą, o ne atvirkščiai. Jei tai tiesa, Facebook‘as padarys tai dar kartą ir tik po to įteiks skyrybų dokumentus senai draugei. Šioje vietoje galėčiau pridurti ir tai, kad netikiu masinės paskirties socialiniais tinklais be žaidimų, bet Facebook‘as turi paprasčiausiai per daug alternatyvų Zyngai. Todėl nepriduriu.