Autorius: Patarejas

Pasaulinė ekonominė krizė ima po truputi keisti vartotojų įpročius pasaulyje. Kiek mažiau mes to pastebime Lietuvoje, kur daugiausiai apie baubą sužinome iš spaudos ir valdžios, o ne iš pačio gyvenimo. Pagal niūriausias prognozes greitai būsime bedarbiais, valgysime tik kruopas ir būsime išmesti iš namų, nes susimokėti sąskaitas už šildymą bus problematiška (pastaba: gruodžio 6 diena, už lango +4). Tokios niūrios prognozės gąsdina, o išsigandusią tautą lengviau valdyti. Na bet aš ne apie tai.

Istoriškai taip susiklostė, kad juodžiausių ekonominių krizių metu padidėja poreikis pramogoms – iš esmės – kultūrinėms pramogoms – ne kokiems kvailiems klubams ir bariukams, o teatrui, kinui, knygoms na ir, atsižvelgiant į šio amžiaus tendencijas – tikriausiai ir kompiuteriniams žaidimams.

1929-aisiais metais žmonės užsimiršdavo teatre ir kine. Būtų tuo metu egzistavęs Sega Genesis, kažin ar šios pramogos būtų pirmoje vietoje.

Kyla klausimas – ar recesija turės įtakos žaidimų pardavimams? Analizuojant paskutinius pardavimų duomenis atrodo, kad ne. 2007-ieji metai buvo rekordiniai žaidimų industrijai vertinant pardavimus. 2008-iesiems riedant i pabaigą, vis labiau aiškėja, kad šis rekordas kris. Lyginant šių ir praėjusių metų pirmųjų dešimties mėnesių pardavimus, pardavimai išaugo 25 (!!!) procentais. Jei lygintume spalio mėnesio pardavimus, augimas taip pat nemenkas – 18 proc., kai JAV jau oficialiai pripažįsta, kad jų šalis eina į recesiją, o sunkiosios pramonės gigantai maldauja paramos.

Tačiau vis dėlto žaidimų industrija nėra tokia nepaveikiama. Iš esmės tik įmonės susijusios su vyriausybe gali išvengti poveikio – sveikatos apsaugos ir pan. Žaidimų industrija gi yra atspari vidutinėms krizėms ir turi maždaug 75 proc. atsparumą tokiems nuosmūkiams, koks vyksta dabar.

Sugrįžkime iš vakarų į Lietuvą. Čia tokių taisyklių nepritaikysi, nes šiek tiek kitokios proporcijos. Žaidimai yra šiek tiek brangoki. Jų kaina sudaro didesnį procentą lietuvio pajamų nei anglo, vokiečio ar to paties amerikono pajamų. Guodžia, kad kitos pramogos Lietuvoje irgi brangsta – kinas… 17 litų (!!!), teatras net nežinau… spėju nuo 40 iki 100. Knygos… knygų jau senokai neperku Lietuvoje, nes leidyklos daro viską, kad sunaudotų kuo daugiau popieriaus kuo trumpesniam turiniui ir paskui nuplėštų – 30 ar 50 litų.

Vertinant kainos/trukmės santykį, net ir tokiomis žaidimų kainomis, kokios yra Lietuvoje, žaidimai yra kone pigiausia pramoga. Bet Lietuvoje yra liūdna piratavimo praktika (liūdna aišku, žaidimų pardavėjams), ir ekonomininis nuosmūkis gali pastūmėti tą viduriuką, kuris pastaruoju metu ėmė šiek tiek mažiau piratauti ir šiek tiek daugiau pirkti originalius žaidimus, grįžti atgal į piratų glėbį. Taip pat tikėtina, kad gali smukti kompiuterių komponentų pardavimas, o gal jau ir smunka? (Flopas ar Fortakas lyg ir turėjo kažkokių problemų)

Gali skambėti kaip varpas iš mano varpinės, tačiau už tą pačią sumą galite pažiūrėti dešimt filmų, arba įsigyti Fallout 3. Aišku, pastarajam dar reikės ir įrenginio paleidimui, tačiau imersija ir išliekamoji vertė – nesulyginama. Praktikuojantys piratizmą – prašau pastarojo sakinio nekomentuoti. Jūsų šalyje viskas for free.

ŽPat.

Patiko šis įrašas? Paremk mus Patreon platformoje!