Autorius: Artojas

Dieną ar dvi po to, kai vėl susitikom su Geraltu, bendravau su vienu lenku. Jį ir Raganiaus kūrėjus sieja kažkokie praeities ryšiai, tad A. Sapkovskio pasaulis tapo puikia tema „small talk‘ui“. Galima buvo justi, kad jis didžiuojasi tuo kaip startavo „Karalių žudikas“.

Tai vyko ketvirtadienį ir aš, ne iš noro įsiteikti ir ne dėl to, kad jutau, kaip jis didžiuojasi projektu, bet grynai dėl savo pažiūrų, užsiminiau, kad šis žaidimas yra savotiška nacionalinė vertybė. Po kelių dienų perskaičiau, kad D. Tuskas padovanojo „Raganių“ B. Obamai. Neslėpsiu, man patinka kartais taip pataikyti…
O mano pašnekovas lenkas vis suko kalbą į kitą žaidimo bruožą. Jis neužsičiaupdamas kalbėjo apie brandą ir auditoriją kuriai savo kūrybą dedikavo tiek Sapkovskis tiek „CD Project“. Beveik tiksliai prisimenu jo frazę, kad labiausiai jis didžiuojasi, kad būtent „Witcher“ tampa RPG brandžiam žaidėjui benchmark‘u. Kadangi jis ne geimeris, aš net nesu tikras ar jis žino apie visas peripetijas su „Dragon Age“, bet tai įdomi pozicija. Visai gali būti, kad ji išsivystė betarpiškai bendraujant su kūrėjais, nes paties žaidimo jis dar nebuvo spėjęs pažaist. Bet suspės. Juolab, kad skubėti nėra kur. „The Witcher 2“ taškus ant „į“ žodyje „branda“ išdėlioja pirmomis minutėmis.

2011-05-25_00008 (560x315)
Ir dar... Randai. Apie didžiąją dalį jų teko skaityti. Tiesa nepamenu kiek jų buvo pirmoje dalyje... Žodžiu įdomus studijų objektas.

Rytas. Triss.
Dabar pagalvojau, kad žodyje branda nėra taškų. Žvelgiant plačiau, brandaus žaidimo sąvoka vis dar lieka neaiški, bet jei susiaurintume viską iki tamsaus fantasy žanro, mano galva turėtume išskirti du dalykus. Liečiamas temas ir vatos į kurias jos suvyniojamos kiekį. Remiantis šiais dviem bruožais, ar siužetas brandus, ar ne, per penkias minutes nesužinosi. Todėl „CD Project“ tiesiog įspėjimo forma ėmė ir nevyniojo į vatą to, ko kituose žaidimuose nepamatysi.

Geraltas pabunda greta nuogos Merigold ir neslėpdamas savo ketinimų lėtai ją pažadina. Tada į palapinę įsiveržia kažkoks mulkis ir viską sugadina. Kelios akimirkos, ekrane daug nuogo kūno, daug visą pasaulį velniop siunčiančių Geralto akių ir dar daugiau seilių nevaldančio sargybinio. Nesupraskit manęs klaidingai. Brandumas nėra perteikiamas per nuogus papus, nors pastarieji žinoma yra, o per scenos natūralumą. Tai tiesiog gyvenimiškas momentas. Natūralus, tikras, nepritemptas ir jaukus. Jaukus ta prasme, kad scena nesukelia nė krislelio tų keistų emocijų kurias stipriau ar silpniau sukelia kiti, erotinių temų nevengiantys žaidimai. Na žinot, kai staiga pasijunti keistai, nejaukiai ir meti akį per petį, norėdamas įsitikinti, kad tavo virtualiomis pramogomis nesidomi žmona, mama ar draugė…

2011-05-25_00015 (560x315)
Labas pasauli. Labas.

Pusryčiai. Stovykla.
Jei lyginčiau Geraltą ir Hawkę, tai sakyčiau, kad pirmajam netrukus teks ieškotis naujo darbo. Jis slunkius. Ir visiškai neefektyvus. Hawke nužudė legioną išperų ir trolį, prarado ir apverkė giminaitį, išsikoliojo su motina, rado naujų draugų, laivą, sėkmingai emigravo, apsistumdė su sargyba, rado pamirštą dėdę ir įsidarbino pas vietinį sukčių metams. Geraltas gi.. Per tiek pat mūsų pasaulio laiko, nuskynė pora gėlių ir apžiūrėjo savo palapinės prieigas. Hawke‘s niekas nelaukė, o Geralto laukė jo karalius. Kas per velniava?

Ne rimtai. Šiandien jau savaitė kai kas vakarą pažaidžiu kažkiek raganiaus, bet manęs vis neapleidžia jausmas, kad stoviu vietoj. To priežastis paprasta. „CD Project“ harmonizavo savo žaidimą su tuo, kaip ir ką rašė A. Sapkovskis. Aš jį dievinau už savitą perfekcionizmą. Savo knygose jis lyg tyčia leisdavosi į detalų aprašymą dalykų, kuriuos kiti paprastai ignoruoja. Jis ne kartą buvo už tai kritikuojamas, nes momentais jo braižas tapdavo įkyrus ar net užknisantis. Aš iki šiol esu apsėstas Jenifer aprašo ir nors nelabai įsivaizduoju jos autentiškų kvepalų kvapo, gan jautriai reaguoju į lengvą lauko gėlių dvelksmą ir kai kurias spalvas. Aš apskritai sunkiai prisiminčiau, bet kokią kitą moterį iš bet kokios kitos knygos kurią teko skaityti, o štai Sapkowskio herojai išliko galvoje ilgam. Ir ne tik jie.

2011-05-25_00016 (560x315)
Profesionalūs drakonų medžiotojai. Apsimečiau, kad neprisimenu mūsų santykių. Gailėtis neteko.

Žaidimas gi toks pat „užknisančiai įkyrus“. „The Witcher 2“ skylėtas kaip rėtis, tų skylių neužlopė nei pirma pataisa, nei jas užlopys artimiausios kitos. Kai kas jame blogai iš pagrindų ir vargu ar išvis bus pakeista. Akivaizdu, kad kūrėjų galvose apsigyvenęs perfekcionistas daug miegojo, tačiau nubūdęs jis kūrė stebuklus. Vaizdus žengiančius tiesiai iš knygos puslapių. Vaizdus, kurie tobulai atitinka tai ką kūrė mano ir spėju daugybės Raganiaus gerbėjų vaizduotė.

Atitraukęs palapinės uždangalą aš sustingau. Balsu švilptelėjau, o mintyse nuskambėjo „Hello World“. Jaunystėje buvo akimirkų, kai atrodė atiduočiau bet ką, kad patekčiau čia. Karalius Foltesto armija apgulusi La Vallete tvirtovę įrengė stovyklą kurioje verda gyvenimas. Dešimtininkai dresuoja savo pavaldinius, prie laužo nerūpestingi pokalbiai, virėjas dalina ėdesį lyg netyčia įsitaisęs šalia mėsinės į kurią parvelkami sužeisti kariai. Raganių sveikina, raganiaus vengia  į raganių nekreipia dėmesio. Jei nežinotum, kad taip nėra, galvotum, kad kiekvienam sutiktajam sukurtas atskiras siužetinis fonas.

2011-05-25_00022 (560x315)
Kauliukus irgi teks įvaldyti. Išmetei už lentos ribų, žaidi su tuo kas liko.

Karalius. Rytinę mankštą nutaręs pakeisti pasivaikščiojimu su Nilfgaardo pasiuntiniais rodo dėmesį savo kariams. Kūrėjai rodo dėmesį karaliui. Daug dėmesio, iki skausmingų smulkmenų. Foltesto portretas piešiamas taip, lyg jis būtų centrinė žaidimo figūra. Lenkai akivaizdžiai nepergyvena dėl turinio kurio niekas neįvertins.

Kostiumai, palapinės, stovyklos išplanavimas ir joje esančių karių sudėtis. Herojai iš knygų ir Geralto praeities, elgiasi taip kaip ir tikiesi. Nepaisant to, kad dalis Geralto pasirinkimų yra ribojami laikui, čia nekyla problemų juos priimant. Vaizdas, garsas, dėmesys detalėms kuria emociją, grąžina brangiausias knygų akimirkas, sudaro visas sąlygas įsikūnyti į mylimą herojų. Tu žinai, kaip elgtųsi ironijos nestokojantis ir mažesnio blogio siekiantis Geraltas ir elgiesi taip pat. Tai paprasta.

2011-05-25_00036 (560x315)
Foltestas — karališkai prabangus karalius.

Priešpiečiai. Bokštas.

Kažkas komentare prie „Dragon Age 2“ brūkštelėjo, kad vienas sumautas „The Witcher“ akligatvis yra įspūdingesnis nei visas Kirkwall‘as. Aš su tuo nenorėčiau sutikti ir apskritai norėčiau vengti palyginimų, nes man labai patinka abu. Nesuprantu nuostatos nuolat ieškoti to geriausio, lyg jį radęs neketintum žaisti kitų. Bet, kad jau užvedžiau temą tai…

Ne. Vienas sumautas skersgatvis nėra įspūdingesnis už visą miestą, bet vienas rytinis pasivaikščiojimas su karaliumi, ko gero yra. Įspūdžių kupiną ekskursiją užbaigia lipimas į apgulties bokštą, kuriame irgi verda sumautas gyvenimas. Kiekviename aukšte kitoks, nes veikiausiai ir pareigos jame skirstomos atsižvelgiant į padėtį. Tai — unikalu. Turiu galvoj pasivaikščiojimą, kurio metu spėji pamatyti įspūdingiausią gyvenime penktaplanį vaidmenį, daugiau kostiumų ir buities detalių nei jų išperi visa dešimtis žaidimų skaičiuojanti serija ir sudalyvauji išsilaipinime po kurio ir „Medieval: Total War“ žaisis kitaip. Ech… Kaip ten reikėtų pataisos, leidžiančios išgirsti dainuojančius karius. Nes, trauk mane devynios, stumdami bokštus jie dainavo. Tiesiog visi išskyrus „CD Project“ tai pamiršo, arba pakeitė nervinį pagrindą turinčiu vėmimu!

2011-05-25_00050 (560x315)
Nu, slunkiai!? Gi žadėjau vietas ložėj!

Pietūs. Kova.
Nuo tos dienos kai išbandžiau „Demon‘s Souls“ aš svajojau, kad Raganiaus kautynės supanašėtų su tomis, kurias pasiūlė „From Software“. Ir mano svajonės išsipildė. Kaip ten sako? Būk atsargus dėl to, ko trokšti? Raganius svajones išpildė blogąja prasme ir kol kas negaliu tvirtai teigti, kad reikalai pasitaisys apsipratus. O ir kovų aš turėjau vos kelias. Pirmi praleisti smūgiai leido susipažinti su „game over“ langu, todėl vėliau natūraliuoju būdu bandžiau elgtis atsargiai. Didžiuliam ir nemažiau piktdžiugiškam Patarėjo džiaugsmui įrengtas nematomas sienas, atradau iš nerimo. Kai tave taip lupa pirmas sutiktas pašlemėkas, atrodytų natūralu, kad turėtum kristi ir nuo sienų. Kaip „Demons Souls“. Bet ne. Nuo sienų nekrenti ir man asmeniškai tai netrukdo, bet kiek glumina kiti elementai. Tiksliau kertinio elemento trūkumas. Raganiuje kažkaip svarbu tapo ir ginklas, ir laiko paskaičiavimas ir priešo pasirengimas mūšiui. Kūną dengiantys skydai ir juos turintys kariai elgiasi šauniai, sunkiai šarvuoti kariai ar lankininkai irgi nesnaudžia. Žino savo privalumus ir jais naudojasi, o Geraltas privalo šokti ir suktis kaip pamišęs, nes nei stebuklingų gėrimų, nei bintų čia nėra. Pamiršai išgerti prieš kovą? Sukis kaip išmanai. Ir aš mielai sukčiausi, jei tik galėčiau prognozuoti kas nutiks, kai aš paspausiu mygtuką. Atakos ir žingsnelio tikslumas — štai kas pavertė DS įsimintiniausia visų laikų kapokle. Geraltas stokoja ir vieno, ir kito. Situacija kiek pagerėjo, kai žaidimą iš nešiojamo kompo perkėliau į stacionarų. Patogi darbo vieta ir pelė padarė savo, bet kova dėl to įdomesnė netapo. Skubotų išvadų kol kas vis tik nedarysiu, reikia pažiūrėti kaip klostysis reikalai pradėjus naudoti daugiau inventoriaus ir apsipratus su kamera. Žinau tik vieną. Jei laikas, elementarus „apsipratimas“ ir naujai įgyti įgūdžiai nepavers kovos kažkuo maloniu, aš dėl to nesuksiu galvos. Tai tiesiog reikš, kad vengdamas kautynių vis daugiau laiko skirsiu aplinkai ir RPG elementams, kurių norisi vis daugiau ir daugiau.

2011-05-26_00012 (560x315)
Šią akimirką Geralto mintys skambėjo maždaug taip... „Ariau aš tas specialias pajėgas...“
2011-05-26_00017 (560x315)
Kaip kovoti su drakonu? Niekaip.

Netrukus bus dar. Apie didelių norų sukurtą svetimkūnį pavakariams, apie skaitinius vakarienei ir apie neklaužadą naktipiečiams.

Patiko šis įrašas? Paremk mus Patreon platformoje!