Autorius: Toxis

Kaip ir žadėjau komentaruose, knygų kampelį tęsiu su Robert Lynn Asprin’o šmaikščiąja MYTH serija, kurią sudaro net 18 knygų. Lietuviškai, deja, yra išleista tik viena knyga (susidedanti iš pirmų dviejų knygų Another Fine Myth ir Myth Conceptions). Kiek teko kalbėti su Eridano žmonėmis, “Myth” serijos jie netęsė nes pirmosios knygos pardavimai buvo labai žemi. Tuo, matyt galima kaltinti tik patį Eridaną, kažkodėl nusprendusį šią knygą pavadinti “Blėnių vėžėčios”. Bet tai reiškia vieną, kad paieškoję knygynuose dar galite užtikti neparduotų šio nuostabaus dalyko kopijų (139 aukso fondo numeris).

Asprin’as yra žodžio meistras. Visa “Myth” serija yra viena didelė žodžių žaismo(pun) sukelto juoko serija. O be to, tai yra vienas iš geriausių būdų pradėti skaityti angliškai, jei to nedarote, nors kalbą lyg ir mokate. Tiek mano sesuo, tiek žmona savo skaitymus anglų kalba pradėjo būtent nuo Myth’o. Parašytas nuostabiai paprasta kalba, lengvu stiliumi, su kai kada labai giliai užsuktais pokštais, kuriuos atnarpliojus pasijunti ypač gerai. Kiekvieną naują skyrių Asprin’as pradeda kokia nors žymaus žmogaus “citata”, kaip pvz:  “In times of crisis, it is of utmost importance not to lose one’s head”[Krizės metu svarbiausia nepamesti galvos]  M. Antoinette, arba “One of the joys of travel is visiting new towns and meeting new people”[Vienas iš kelionės džiugsmų – naujų miestų lankymas ir susitikimas su jų gyventojais] G. Khan, kurios vis priverčia nusišypsoti, ar net smagiai nusikvatoti.

printsMythAdv
Serija prasideda kai burtininko Garkino mokinys Skyvis atsiduria ganėtinai keblioje padėtyje. Jo mokytoją, ką tik iškvietusį demoną, pervėrė samdomo žudiko strėlė, iš dūmų sienos išlindęs baisus demonas prisistatantis Aahzo vardu, nėra labai patenkintas tuo, kad Garkino pokšto dėka jis prarado visas savo magiškas galias, o kadangi Garkinas buvo šykštus mokytojas, Skyvis taip ir neišmoko magijoje nieko sudėtingesnio nei plunksnos levitavimas. Ar aš minėjau, kad žudikas, kuris arbaleto strėle persmeigė Garkiną ir pats pirmu asmeniu patyrė kaip veikia ugnies žiedas atsuktas į tave yra Kipšas (ne Vėlinias), o jie paprastai asmenų likvidavimo darbams samdomi po tris? Berods ne.. O, kad piktasis žaliasis demonas (tarp dimensinis keliautojas) yra tikrų tikriausias Pedalas, oj, atsiprašau, Pedantas (iš Pėdo dimensijos)?
Robert Asprin - Myth Adventure 01_Another Fine Myth_ACE_Walter VelezTaigi taip prasideda Vėplos (Iš Vėpo dimencijos) ir Pedalo, tfu, Pedanto nuotykiai. Aahzas nusprendė tapti Skyvio mokytoju (tik tol, kol praeis Garkino pokštų miltelių, pirktų Vėlio turguje, efektas, menkus šimtą metelių, ar panašiai) ir padėti jam susidoroti su Piktuoju burtininku per brūkšnelį smuklininku Ištvanu. Jų nuotykiai dažnai persikelia į kitas dimensijas.

Skyvis su Aahzu net dalyvauja pergalingame mūšyje prieš Didįjį Julijų ir jo centurionus. Vėliau įkuria savo agentūrą M.y.t.h. Inc., sutinka Gargoilių, gremlinų (nors visi žino, kad jie neegzistuoja), prancūzišku akcentų kalbančių vampyrų ar kalbančiu prancūzišku buldogu, o ar aš minėjau drakonus? Pasiruoškine sutikti ir drakonų, ar bent slibinų, mėgstančių rankoves.. ir vienaragių ir įspūdingų žaliaplaukių…

Greičiausiai būsiu užmėtytas kepurėmis, bet Asprino myth seriją aš net atsargiai lyginčiau su Prtatchett’o Discworld serija. Be jokios abejonės, Terry serija yra visa galva aukštesnė, smagesnė, ryškesnė ir visaip kitaip ‘esnė’ už Asprino myth’ą. Bet mano galva myth’as gerąja ta žodžio prasme paprastesnis ir šiltesnis už discworld’ą. Ir jei discworld’ą reikia suprasti (jei nepatiks Pratchett’o rašymo stilius, ar jo sumani satyra – disko pasaulio nepamėgsi nors tu ką), Skyvio ir Aahzo mitus tereikia atsipalaiduoti ir sugraužti kaip saulėgrąžas.

Taip pripažįstu, po kokios devintos ar dešimto iš eilės knygos jis pradeda šiek tiek atsibosti, bet paskui vėl sugyžta į vėžias. Beje norintiems nusipirkti knygas, bet bijantiems kad ‘o jei nepatiks’, ‘o kur jas dėti paskui’ ir pan. galiu garantuoti, kad užsinorėjus jų atsikratyti jos iš jūsų bus ‘paimtos su rankomis’.

Kai atėjo toks laikas, kai reikėjo arba pardavinėt knygas, arba pirkt naujų spintų joms, Aspriną iš manęs nupirko praktiškai nespėjus įdėti skelbimo ir paskui ilgai klausinėjo, ar tikrai kažkas jį jau nupirko:).

Patiko šis įrašas? Paremk mus Patreon platformoje!