Autorius: Patarejas

Sesija ir darbai baigia pripjaut, tad pagaliau pasitaikius progai parašyti į blogą, siūlau pabėgti nuo konsolių, su kuriomis pastaruoju metu buvau užsiciklinęs ir tikriausiai jus jau šiek tiek užknisęs. Šį kartą – apie stalo žaidimą dviems – Stratego.

Stratego istorija prasideda dar praėjusio amžiaus pačioje pradžioje, kai viena prancūzaitė, madmuazelė Hermance Edan, padavė paraišką patentui. Šio patento objektas buvo stalo žaidimas figūrėlėmis “L’attaque”. 1910 metais patentas buvo patvirtintas ir taip modernusis pasaulis gavo žaidimą, kuris nuo 1961-ųjų žinomas “Stratego” vardu.

“Stratego” kovoja dvi armijos – mėlynųjų ir raudonųjų. Armijas sudaro keturiasdešimt karinių vienetų. Dalis jų – pastatomi lentoje žaidimo pradžioje ir nejudinami iki jo pabaigos – tai vėliava bei bombos. Mobilieji kariniai vienetai suskirstyti į dešimt skirtingo pajėgumo rangų. Nuo Maršalo iki Skauto. Jie atitinka skaitines pajėgumo vertes nuo 10 iki 2, kur 2 – silpniausias pajėgumas. Specialusis karinis vienetas – šnipas (Jumbo leidimo, kurį bandžiau, atveju – šnipė). Žaidimo procesas – kaip šachmatuose – paeiliui perstatant figūras pasiekti pergalę. O pergalės pasiekimas “Stratego” – tai arba oponento vėliavos užgrobimas, arba mobiliujų oponento karinių vienetų sunaikinimas.

start2

Visos mobiliosios figūrėlės turinčios pajėgumo rangą, gali judėti per vieną langelį keturiomis kryptimis (pirmyn, atgal, kairėn, dešinėn). Žaidėjo ėjimo metu jis gali perstatyti tik vieną figūrėlę (kaip šachamtuose). Išimtis yra skauto figūrėlė, kuri ir gali judėti peršokdama laisvus langelius, ir atlikus perstatymo veiksmą gali iš karto ir atakuoti.

Tačiau “Stratego”, kitaip nei šachmatai, turi vieną minėtiną smulkmeną – žaidimo pradžioje pagal žaidėjo pasirenkamą strategiją sustatytos figūrėlės, kurių viena pusė yra vienoda, ir tik kitoje pavaizduotas rangas, yra atsuktos taip, kad konkrečios figūrėlės rango oponentas nemato, taip sukuriant savotiška “Fog of war”. Rangą galima sužinoti tik atakos metu. Ataka yra ėjimas – toks pat kaip ir figūrėlės perstatymas. Jos metu galima atakuoti šalia tavo figūrėlės stovinčią priešininko figūrėlę (atakuoti diagonaliai negalima). Atakos metu sunaikinama ta figūrėlė, kurios rangas žemesnis. Jei rangai vienodi, abi figūrėlės pašalinamos nuo žaidimo lentos. Ataką išgyvenusi figūrėlė, atsukama į pradinę padėti – jos rangas oponentui vėl tampa nematomas.

Iki šio momento lyg ir paprasta, bet – šnipo figūrėlė yra pati silpniausia ir ją atakos metu gali sunaikinti bet kuris karinis vienetas, tačiau jei šnipas atakuoja maršalą (aukščiausio rango karinį vienetą), jis jį sunaikina. Bombų paskirtis žaidime – apsaugoti vėliavą. Bombos sunaikina bet kurį jas atakuojantį karinį vienetą, išskyrus 3 rangą turinčius minininkus. Vėliava užgrobti gali bet kuris judantis karinis vienetas. Tad žaidimas prasideda jau nuo to momento, kai žaidėjai pradeda dėliotis savo kariuomėnes žaidimo lentoje. Rango nežinomumo faktorius suteikia plačias galimybes blefuoti, nukreipti dėmesį ir natūraliai apgaudinėti bei užsiimti machinacijomis – tiesa, tiek, kiek leidžia taisyklės.

Žaidimas sužaidžiamas gan greitai. Tačiu kaip ir šachmatuose galimos ilgos partijos – viskas priklauso nuo žaidžiančiųjų ir jų požiūrio. “Stratego” turi visas savybes, apibūdinančias turnyro žaidimą. Įvairaus rango ir apimties “Stratego” čempionatai vykdomi visame pasaulyje. Žaidimas turi ir kompiuterinį atitikmenį. Mano asmenine nuomone, žaidimas gali būti lengvai suprantama alternatyva nenorintiems ar prisibijantiems žengti į sudėtingą šachmatų pasaulį. Tuo pačiu tai gali būti ir paskatinimas pasidomėti šachmatais.

“Stratego” Lietuvoje tikrai parduoda hobby games tinklas “Galvosūkių pasaulis”. Tačiau tikriausiai užsisakyti galima ir kituose specialiuotuose parduotuvėse.

Patiko šis įrašas? Paremk mus Patreon platformoje!