Autorius: Patarejas

Video žaidimų pasaulį drebina vienas AAA klasės leidimas po kito, tad atrodo visiškai pateisinamas mano elgesys ignoruoti kitokio tipo – labiau RL (real life) žaidimus. Tačiau stalo žaidimų skiltis yra aktuali nemažai daliai šio blogo lankytojų ir dabartinėje situacijoje aš juos labai negražiai ignoruoju. Ok, pakaks kabinti makaronus. Pristatau šių dienų aktualijas atitinkantį žaidimą, kuris pernai atšventė gražų 45 metų jubiliejų – “Acquire”.

“Acquire” yra didžiausio pasisekimo sulaukęs žaidimų kūrėjo Sid’o Sackson’o tvarinys. Tai originalus verslo/investavimo žaidimas, kurio tikslas – kuriant ir plečiant viešbučiu tinklus, juos jungiant, bei manipuliuojant šių tinklų akcijomis, susikrauti didžiausią turtą.

Žaidimą gali žaisti nuo 3 iki 6 žaidėjų. Žaidimo eiga vyksta paeiliui atliekant tam tikrus veiksmus. Čia nėra kauliukų ar figūrėlių, kuriomis keliaujama po žaidimo lauką. Pats žaidimo laukas, tai kvadratėliais suskirstyta lenta, kurios kiekvienas plotelis turi pavadinimą iš skaičiaus ir raidės (na kaip žemėlapio koordinatės). Burtų traukimo būdu žaidėjai traukia iš maišelio kvadratėlius, turinčius savo simbolinius atitikmenis lentoje. Savo ėjimo metu žaidėjas gali padėti vieną iš savo turimų kvadratėlių ant žaidimo lentos, taip užimdamas žaidimo langelį iki žaidimo pabaigos. Jei langelis padedamas šalia jau užimto langelio tai du sujungti kvadratėliai virsta viešbučių tinklu ir jį įkūręs žaidėjas gauna to tinklo akcijų. Atlikęs langelio užėmimo veiksmą, žaidėjas gali pirkti ar parduoti savo turimas akcijas. Prieš baigiant ėjimą, žaidėjas ištraukia naują kvadratėlį iš burtų maišelio, taip atstatydamas pradinį turimų kvadratėlių skaičių.

acquire2
Žaidimo lenta, pinigėliai bei akcijų kortelės. Tai naujausias – 2008-ųjų Acquire leidimas…

Pats įdomumas žaidime prasideda tada, kai visi viešbučių tinklai jau įkurti (maksimalus skaičius – 6). Tada žaidėjai plečia egzistuojančius tinklus, taip didindami jų akcijų vertę. Jei žaidimo lentoje vieną tinklą nuo kito skiria vienas langelis ir žaidėjas užima tą langelį, įvyksta viešbučių tinklų susijungimas ir mažesnis yra prarijamas didesnio. Mažojo tinklo akcininkai gali rinktis ką daryti su turimomis akcijomis – ar santykiu 2:1 keisti į didžiojo tinklo akcijas, ar jas parduoti rinkos kaina, ar pasilikti, tikintis kad tinklas atsikurs jau kitoje vietoje. Didžiojo tinklo savininkai susijungimo metu gauna finansinius bonusus, priklausomai nuo to, kokia jų akcijų šiame tinkle dalis.

Žaidimas baigiasi, kai vienas iš tinklų pasiekia 41 langelio dydį, ar kai visi viešbučių tinklai įgauna neliečiamybę – išauga virš 11 langelių ploto.

acquire3
Pirmasis Acquire leidimas 1962-aisiais by Avalon Hill.

Suprantu, kad mano paporinimai apie žaidimo procesa šiek tiek neaiškūs. Užtenka vieno žaidimo, kad žaidėjai suprasti taisykles bei žaidimo procesus ir nuo sekančio žaidimo atsiranda didesnė intriga, nes žaidėjai pradeda žaisti rimtai – bando numatyti kelis ėjimus į priekį ir strateguoti. Tai nėra žaidimas vaikams – Acquire yra sudėtingesnio lygio nei Monopolis, ir man patinka daug labiau nei Monopolis. Sėkmė Acquire vaidina ne itin didelį vaidmenį – viską lemia žaidėjo įžvalga ir apsukrumas – o tai yra didelius pliusas žaidimui. Tad jei grupėje yra vienas patyręs žaidėjas bei krūva naujokų, pirmuoju bandymų naujokai jokių šansų laimėti praktiškai neturi.

Acquire rekomenduoju brandiems finansinių žaidimų mėgėjams, linkusiems kurti ir vykdyti strategijas. Šioje kategorijoje (business games) kol kas nežinau jokio kito populiaraus žaidimo, kuris būtų geresnis už Acquire. Sorry, monopolistai, bet Monopolis mane šiek tiek vimdo. Galbūt kad kažkada buvo vartotas per dideliais kiekiais.

Prieš galvodami apie žaidimo įsigijimą, galite pabandyti kompiuterinį Acquire variantą – Oil Baron – seną Windows platformos žaidimą, kuriame yra tam tikri taisyklių pakeitimai bei kalba eina ne apie viešbučius, o apie naftos kompanijas, bet pats žaidimo procesas – identiškas.

Acquire pirkau Vilniuje įsikūrusioje parduotuvėje D6. Kaina – 99Lt.

ŽPat.

Patiko šis įrašas? Paremk mus Patreon platformoje!