Autorius: Artojas

Tęskime svetimų pinigų skaičiavimą. Antrą dalį pradėsiu nuo brand‘o kuris, kaip niekas kitas man įrodė, kad neegzistuoja nieko pastovaus. Aš tebeprisimenu dienas, kai pamatęs žaidimą su Ubisoft logo, pereidavau į kitą gatvės pusę. Šiandien mielai išbandyčiau daugiau ar mažiau viską, ką jie pagamina. Nes jie, man kažkokie… mm romantiški atrodo :). Ne taip ir senai, Ubisoft labai rimtai kibo į atlapus tuometiniam rinkos lyderiui EA. Iki Activision Blizzard atsiradimo, maniau, kad Ubi turi daugiausiai šansų, kada nors tapti nauju karaliumi.

Per praeitus metus, Ubisoft ūgtelėjo. Įkūrė naujų studijų, priėmė žmonių, pakėlė apyvartą. Šiaip, Ubisoft ataskaita gan laisvos formos, tikrai nepavargsit perskaitydami ją visą. Jei labai tingisi, štai įdomesni momentai:

• Kaip ir dauguma leidėjų, per pirmus tris šių metų mėnesius Ubi taip pat patyrė šiokį tokį nuosmukį. Lyginant su pernai metais, apyvarta smuktelėjo maždaug 5 procentais, kas sudarė apie 11 milijonų EUR.

• Sausio – Kovo mėnesiais Ubi surinko 206 milijonus EUR. Nepaisant nuosmukio, Ubi pasiekė užsibrėžto tikslo, ketvirtame finansinių metų ketvirtyje turėti 190-210 milijonų EUR pajamų.

• Per visus finansinius metus, Ubi pardavimai ūgtelėjo visais 14 procentų ir sudarė šiek tiek daugiau nei milijardą EUR.

• Grynų pinigų atsargos Ubi sąskaitose yra menkesnės nei planuota. 155 milijonai EUR vietoj planuotų 200. Ubi teigia, kad trūkumas atsirado dėl agresyvių investicijų į artėjančius metus.

Per praeitus finansinius metus Ubisoft kolektyvas ūgtelėjo 1300 naujų darbuotojų. Trečdalis jų buvo nupirkti su studijomis kuriose dirbo. Per praeitus finansinius metus Ubisoft įsigyjo 5 studijas. Jų tarpe Southlogic kūrusi pelningą Imagine seriją, Massive turinti World in Conflict. Buvo atidarytos ir dvi naujos studijos, viena jų Kieve, kita San Paule.

• Nustebino tai, kad per sausį–kovą, puikių rezultatų pasiekė Tom Clancy‘s HAWX. Tikrai nevykęs projektas, o irgi išleistas milijoniniu tiražu. Tiesa šiuo atveju žaidimo sėkmę galima bandyti paaiškinti. Rumunijoje kurtas HAWX išleistas su Tom Clancy‘s ženklu ir taikėsi į šiokį tokį vakuumą. Rinka tikrai nelepinama arkadiniais avia stimuliatoriais.
Per milijono ribą taip pat peržengė The Petz ir Imagine serijų žaidimai. Bendras naujausios žaidimo apie Persijos Princą dalies tiražas perkopė per 2,5 milijono kopijų.

• Pranešime cituojamas Ubi bosas Yves Guillemot pasidžiaugė tuo, kad jo vadovaujama kompanija įtvirtino tiek senas, tiek naujai atsiradusias frančizes. Jis išskyrė visiškai lūkesčius pateisinusias Far Cry ir Raving Rabbids serijas, kurių pardavimai, lyginant su ankstesnėmis dalimis, ūgtelėjo 50%. Taip pat buvo pasidžiaugta naujomis, platininį potencialą turinčiomis HAWX ir Shaun White serijomis.

• Artimiausia Ubisfot ateitis siejama su naujų Anno 1404 ir  Call of Juarez dalių pasirodymu. Greičiausiai ne vienas projektas papildys Imagine žaidimų linija. Miniu ją ne pirmą sykį, tai nežinantiems galiu tepasakyti tiek. Imagine — į Nintedno DS orientuota menko biudžeto, žaidimų mergaitėms serija. Maždaug įsivaizduok savo vestuves, ar įsivaizduok save gimnastės, čiuožėjos, gyvūnų daktarės etc. vaidmenyje. Gyvenime neesu jų matęs gyvai, bet įsivaizduoju, kad tai gan stiprus atsakas, tarkim po Activision Value ženklu leidžiamiems žaidimams. Nepaisant pusėtinai atrodančio pirmo šių finansinių metų ketvirčio sąstato, Ubi mano, kad pardavimai sumažės 44 procentais. Tai logiška. Pernai tuo pat metu startavo smarkiai hypint‘as Assasins Creed ir ištikimų fanų bendruomenę turintis Tom Clancy’s Rainbow Six: Vegas 2.

• Žiūrint į visus 2009/10 finansinius metus, Ubisoft kalendoriuje mirga nemenkų vilčių teikiantys pavadinimai: Assassin’s Creed 2, Splinter Cell Conviction, Rabbids Go Home, Red Steel 2. Taip pat sąstata papildo 4 pagal licencijas leidžiami žaidimai ir 3 visiškai nauji IP — R.U.S.E., I am Alive ir sportinis projektas skirtas Wii. Atrodo labai optimistiškai. Beto, atitinka mano asmeninį skonį ir nusiteikimą daugiau dėmesio skirti Wii.

• Per 2009/10 finansinius metus Ubisoft tikisi surinkti tuos pačius 1.1mlrd. EUR.

Visiškai jokių šviesaus rytojaus perspektyvų nematau kalbėdamas apie THQ. Jų ataskaita atrodo tiesiog liūdnai.

• Nepaisant to, kad metus THQ pradėjo su nauju WWE žaidimu ir pardavimo rekordus mušančiu Warhammer 40000: Dawn of War 2, pirmas kalendorinis ketvirtis kompanijai nebuvo sėkmingas. Pardavimai, lyginant su pernai metais smuko 9 procentais, o nuostoliai išaugo beveik 3 kartus. Nuostolių augimą aš siečiau su ankstyvomis analitikų prognozėmis dėl kompanijos bankroto ir po to sekusios restruktūrizacijos. Jei tikėsime ataskaitos lentelėse pateiktais duomenimis, per ketvirtą finansinių metų ketvirtį THQ persitvarkymui ir atleistų darbuotojų kompensacijoms išleido beveik 50 milijonų USD.

• Per visus finansinius metus THQ pajamos sumažėjo veik 20 procentų ir sudarė 830 milijonų USD. Tad per metus patirtos 431 milijonų USD išlaidos, suvalgė daugiau nei pusę pajamų. Apie prastus kompanijos popierius ir net galimą jos bankrotą buvo kalbėta dar pernai. Atsakydama į tai THQ parengė išlaidų mažinimo planą, per artėjančius metus leisiantį sutaupyti per 200 milijonų USD. Ataskaitoje teigiama, kad planas, kurio viena sudedamųjų dalių yra ir 600 darbuotojų atleidimas, beveik įvikdytas.

• Vieno tvirčiausių kompanijos ramsčių, WWE serijos žaidimų pardavimai krito beveik ketvirčiu. Kompanijos kuriamų žaidimų vaikams pardavimai krito beveik 40 procentų. Tai labai nestebina, turint galvoje, kad vaikiškasis ar kitaip vadinamas casual segmentas šiemet buvo vystomas kone kiekvieno leidėjo kataloguose. Taip pat pernai sulaukėm net kelių muštynių žaidimų, kurių pasirodymas galėjo įtakoti WWE pardavimus.

• THQ labai didžiuojasi Saints Row 2 pardavimais. Į parduotuves iškeliavo beveik 3 milijonai žaidimo kopijų. Džiaugiuosi už juos ir aš. Saints Row 2 mane labai nustebino. Produktas kokybiškas, azartiškas ir patrakusiai smagus. Manau, THQ galėjo su juo pasirodyt net ir geriau, bet greičiausiai patys suabejojo savo galimybėmis spardytis prieš GTA IV. Po tokio pasirodymo, bendras serijos tiražas jau siekia 5 milijonus kopijų ir lenkia net Dawn of War (4,5 milijono kopijų).

• Balandžio pradžiai THQ disponavo 141 milijonu JAV dolerių. Tai palyginus nedidelė suma, kurią toliau vekianti THQ gali išdeginti nė nesulaukus kalėdinio sezono.

• Savo viltis išlikti ir kautis aukščiausiame lygyje THQ sieja su Company of Heroes Online, Dragonica, Red Faction: Guerilla, UFC 2009 Undisputed ir WWE serijos žaidimais. Taip pat, per šiuos finansinius metus kompanija ketina išleisti dar kelis šeimai skirtus žaidimus ar pagal Disney ir Marvel licencijas kuriamus projektus. Kompanijos strateginiame plane taip pat minimas ir Warhammer 40000 visatoje vystomas MMO žaidimas. Pirmą syk apie jį išgirdome prieš porą metų.

PAGALVOJIMAI APIE ABU
UBI:
Stebint Ubisoft veiksmus, jų planuose galima įžvelgti kažkokių tai paralelių su EA politika. Matomas aiškus nusiteikimas rimtai nerti į rinką, kurią iki šiol didieji arba ignoravo, arba tiesiog nemokėjo joje dirbti. Kalbu apie projektus Nintendo konsolėms (kur Ubi šiaip atrodė gan stipriai) ir orientaciją į vaikiškąją ar Casual rinką.  Akivaizdu, kad Ubi ir toliau išnaudos per metus sukauptą patirtį ir gabumus kurti žaidimus su ypač interaktyviomis aplinkomis ir dideliu dėmesiu animacijai (Prince of Persia, Assasins Creed, sprendžiant iš vaizdo klipų, panašiai atrodys ir naujasis Beyond Good and Evil). Labai džiugina ir naujų IP kūrimas. Panašu, kad kompanija tikisi išlaikyti tvirtas pozicijas visuose tradiciniuose frontuose leisdami veiksmo ar nuotykių žaidimus su ryškia orientacija į vieno žaidėjo režimą. Žvelgiant į kalendorių susidaro įspūdis, kad Ubisoft turi ambicijų užsirekomenduoti ir kaip strategijų leidėjas. Neapleista ir licencinių žaidimų rinka, kur Ubi sąstatas nors ir nesudarytas iš griausmingų super hitų, vis tiek atrodo gan solidžiai. Įdomu tai, kad Ubi bent jau kol kas, neanonsuoja jokių didelių MMO projektų. Panašu, kad pakankamai stambi ir tikrai galinti išsukti visavertį MMO kompanija, pasirinko „kur du pešasi, trečias laimi“ strategiją. Tik mūsų dienomis MMO rinkoje pešasi ne du. Pešasi visas būrys, ir pešasi jie ne dėl pergalės, o tik dėl galimybės mesti iššūkį lyderiui.
Man asmeniškai, dabartinėje Ubisoft patinka viskas. Nepaisant labai vidutiniškų HAWX ar Endwar, iš esmės esu labai patenkintas tuo ką man parduoda ir kaip mane aptarnauja Ubi. Man labai patinka, kad kompanija leidžia tikrai daug nuosavose studijose sukurtų žaidimų. Tai formuoja tam tikrą braižą, tad pirkdamas jų žaidimus daugiau ar mažiau žinai ko tikėtis. Beje žvelgiant į tą braižą norėtųsi, kad Ubi pradėtų leisti Quest žanro žaidimus. Jų tikrai labai trūksta ir kažkodėl man atrodo, kad Ubi su tokia užduotimi susitvarkytų tiesiog šaunuoliškai.

THQ: Kalbant apie THQ aš matau tik sunkius debesis. Iš esmės, jiems trūksta to mažo niuanso kurį ir turi Ubi, tai savito braižo. Po THQ vėliava išeinančių žaidimų kokybė labiau primena važinėjimąsi ketturačiu per patį baisiausią off-road‘ą. Kompanija turinti gan stiprias WWE, COH ir Warhammer 40K serijas, bet didesnė dalis kitų kompanijos žaidimų vertinama dviprasmiškai. Per daug THQ sąrašuose niekam nežinomo trash‘o, įtartinų licencijų ir neišbaigtų projektų. Žiūrint kaip jie dirba, kartais susidaro įspūdis, kad kurdami ar leisdami žaidimą jie patys dorai nė nesupranta ką daro, kam ir kodėl. Remdamasis tokia nuomone aš visai drąsiai spėju, kad jų finansiniai sunkumai kyla iš prasto administravimo ir lėšų švaistymo. Mano supratimu THQ per daug priklausoma nuo WWE serijos, kas galbūt lemia ir tai, kad kompanija neturi aiškaus veido senajame žemyne. Žiūrint į priekį, Blizzard gan atvirai leidžia suprasti, kad WH40K strategijos dominavimui skelbiama pabaiga. Starcraft II daug kuo primins Dawn of War II, o kadangi abu žaidimai leidžiami epizodiškai, galime tikėtis artimų startų. PC Gamer viename iš straipsnių minėjo, kad toks pats likimas ištiks ir Company of Heroes, bet mano galva COH ir SC du visiškai skirtingi paukščiai. Nesvarbu, kad jie lyg ir priklauso tam pačiam žanrui. Žiūrėdamas į kitų kompanijų planus, aš matau ir toliau prastėsiančius THQ rezultatus vaikiškų ar mažų biudžetų žaidimų rinkoje. Iki šiol tikrai nesidomėjau THQ vystomais Online projektais, visai gali būti, kad kaip tik ten jiems kažkiek pasiseks. Tik šioje vietoje WH40K MMO pradeda atrodyti kaip pavėlavęs. Į panašias visatas taikosi jau ne vienas MMO.
Šiaip visai tikėtina, kad šiemet THQ visaip mėgins parsiduoti. Tik štai turint galvoje potencialių pirkėjų situacija, gali būti, kad derybos būtų sunkios ir nevaisingos. Žodžiu jei kas pasiūlytų kirsti lažybų „Ar THQ patemps iki kalėdų“ aš mandagiai atsisakyčiau…

Patiko šis įrašas? Paremk mus Patreon platformoje!