#GeekPropaganda autorės nuomonė apie kino filmą "SHAZAM!" ir net kelis auditorijų tipus, iš kurių vieną šis filmas išties stipriai apvylė.

Dar prieš premjerą buvo galima perskaityti krūvas recenzijų, koks nuostabus, išskirtinai juokingas ir tiesiog “geriausias kada nors sukurtas DC filmas” yra “SHAZAM!”. Ir tikrai – filmas lengvai galėjo pasirodyti “geriausias DC filmas” tiems, kas, švelniai tariant, nemėgsta DC.

Egzistuoja du tipai žiūrovų

Nors ir žinojau pagrindinę Shazam’o istoriją, sužinojusi apie filmą suskubau perskaityti grafinę novelę “Shazam!” (2013 m.) – joje aprašyta istorija buvo paremtas filmo siužetas. Deja, tai turbūt ir buvo pagrindinė klaida, nulėmusi visišką filmo nuspėjamumą. Nesupraskite neteisingai: nenutiko joks stebuklas, filmas neatitiko komikso, kuriuo buvo paremtas, istorijos taip idealiai, kad žinočiau kiekvieną kadrą. Tačiau pačios stipriausios filmo vietos (čia aš turiu omeny recenzijose išgirtas “anonse neatskleistas geriausias filmo vietas”) išties buvo paimtos iš komikso puslapių ir man, kaip jau per nago juodymą apsišvietusiai žiūrovei, nepaliko jokio įspūdžio. Teliko paviršutiniško, “so-so” filmo pojūtis, o turėkime omeny, kad personažo pažinojimas ar jo istorijos išmanymas dar niekada nėra sutrukdęs pasimėgauti jokiu kitu DC ar MARVEL filmu. Kad ir kam filmo kūrėjai paskyrė šį filmą, dėl atkakliausių komiksų gerbėjų jie tikrai ypatingai nesistengė.

Beje, kalbant apie “apsišvietusius žiūrovus”: bene įsimintiniausiu kelionės į kiną momentu tapo Multikino bilietus tikrinęs darbuotojas, ypatingai garsiai savo draugams aiškinęs, jog dėl autorinių teisių į filmo pavadinimą turėtų susirūpinti “Shazam” muzikos atpažinimo programėlės savininkai. Nejuokauju, bičas rimtai aiškinosi nesuprantantis, kaip čia dabar yra, kad niekas neprisikabino prie vienodų pavadinimų. Nesuprantantiems humoro primenu, kad super herojaus frazė “SHAZAM!” pirmą kartą pasirodė 1940 m, personažas tokiu vardu buvo vadinamas nuo 1972 m, o “Shazam” aplikaciją pristačiusi to paties pavadinimo įmonė atsirado 1999 m.

“Deadpoolas vaikams” – ar tikrai?

Filmas neabejotinai patiko masėms. Plačioms ir nesibaigiančioms masėms, kurioms nė velnio nerūpi komikso istorija, kurios tikrai nesivargino perskaityti knygos ir kurių darbo dienos galui pritrūko būtent atpalaiduojančios komedijos. Tiesą sakant, tai turbūt buvo visai teisingas DC kinošnikų sprendimas – paversti filmą tokių eilinių holivudo filmioku – nes vis tik tos nė velnio apie super herojus neišmanančios masės ir nulems pagrindinį filmo reitingą.

“Shazam!” kardinaliai skiriasi nuo daugumos kitų DC filmų: šviesus, laimingas, be lašelio dramos. Net ir našlaičio Bilio Batsono susitikimas su mama nepridėjo filmui tamsumo, kai aplink šokčiojo tiek šviesos. Turint tai omeny, kiekvienas sakantis, jog “SHAZAM!” yra geriausias DC filmas, savotiškai sako, jog nemėgsta pačio DC standarto – gerokai tamsesnio, dažnai depresyvaus kino ir komiksų.

Dar “SHAZAM!” buvo pristatomas kaip “deadpool’as vaikams” ir tame tikrai yra nemaža dalis tiesos. Lengvai sutiksiu, kad šis filmas skirtas šeimai ar tiesiog pavieniams vaikams, tačiau iki “Deadpool” jam dar reikėtų gerokai paspausti greičio pedalą. Išgirtas dėl savo humoro jis nė iš tolo neprilygsta į komedijas net nepretenduotiems DC filmams, o ore daug dažniau tvyrojo švelnaus, vaikams tinkamo moralo kvapas, nei gudrūs juokeliai.

Kodėl kartais geriau nežinoti

Jei nežinočiau Shazam’o istorijos, kino salę būčiau palikusi daug geresnės nuotaikos. Tomis trumpomis minutėmis, kuomet sugebu “atjungti” žinojimą ir pažvelgiu į filmą šviežiu žvilgsniu, jis palieka išties neblogą įspūdį. Smagus, neperpildytas efektų, aiškaus, įdomaus turinio ir malonaus tempo. O ir aktorių pastangos pasiekė kūrėjų tikslą: sugebėjo gan realistiškai pasvajoti, kaip suaugusio žmogaus kailyje elgtųsi 14-metis paauglys. Todėl pilnai suprantu visus, kuriems šis filmas patiko. Ir pati negaliu sakyti, jog jo nemėgstu – tinkamesnis žodis čia būtų “nuvylė”. Tiesiog nemanau, kad vienos knygos perskaitymas turėtų atimti progą pasimėgauti pagal ją pastatytu filmu.


Asmeninis vertinimas: 5/10. Visi pamatai sveiki, tik kad namas taip ir liko nepastatytas. O galbūt filmas iš tiesų buvo skirtas konkrečiai vaikams, todėl ir paliko nepilnavertišką pojūtį.

P.S. Jei išsėdėjote pakankamai ilgai, kad pamatytumėte filmo post-credit scenas, ir jums kilo klausimas, kas per velnias tenai kalbėjosi su Dr. Sivana, jūsų atsakymas yra Mister Mind.


Patiko šis įrašas? Paremk mus Patreon platformoje!