Autorius: Patarejas

Neslėpsiu, kad futbolo menedžerių žanre, mano vienintėlis mylimiausias pasirinkimas – Sports Interactive ir jų Football Manager serija (ex-CM). Tačiau kartas nuo karto bandau įsikabinti į EA Sports alternatyvą Football Manager serijai – FIFA MANAGER.

Jei “Football Manager” apsiriboja vadovavimu komandai, tai “Fifa Manager 09” yra visų galų meistras, apimantis pilną klubo kontrolę, pilną asmeninio gyvenimo ir asmeninių finansų kontrolę. “Fifa Manager 09” taip perkrautas smulkmenomis, kad pamatęs tą puokštę susinepatogini ir imi ieškoti meniu punkto “Quit to Windows”.

fif2
Sveiki atvykę į futbolo pasaulį. Mes jūsų miela bulvarinė spauda, vanosime už tai kad pralaiminėjate, paminėsim gerai, jei ką nors laimėsite. Nepamirškite kartas nuo karto kokį skandaliuką sukelti, ok?

“Fifa Manager 09” turi visas reikiamas licenzijas, todėl priešingai nei “Football Manager”, tiek klubu, tiek nacionalinių rinktinių sudėtys teisingos, logotipai tikri. Žaidimo duombazėje 1500 klubų, 25000 žaidėjų, daugiau nei trečdalis kurių su oficialiomis nuotraukomis profiliuose. Žaidimas grafiškai turtingas, rungtynės pagal pasirinkimą gali vykti 3d režimu, kuris vizualiai yra pasilpninta FIFA 09 versija.

Tai, ką daro Seras Alex’as Fergusonas

Vadovauti futbolo komandai yra sudėtinga. “Fifa Manager 09” vadovaujasi šia nuostata tad žaidime vadovaudami futbolo klubui turėsime paplušėti tiesiogine šia žodžio prasme. Nors galima pasirinkti sritis, už kurias nori būti atsakingas, tačiau jei norėsi būti barbe-devyndarbe, “Fifa Manager 09” tik paplos. Sudėties, taktikos ir formacijos pasirinkimas – smulkmena. Tikras vadovas be kita ko turi padėti žaidėjams treniruotis, rengti stovyklas, pirkti ir parduoti žaidėjus, derėtis dėl kontraktų, plėsti klubo infrastruktūra, derėtis su rėmėjais, nustatinėti klubo atributikos pardavimo strategiją, samdyti stadiono prižiūrėtoją ir tualetų valytoją, spresti žaidėjų tarpusavio santykių krizes organizuojant komandos pasisėdėjimą prie alaus bokalo, bei nuolat dalinti interviu žiniasklaidai ir tuo pačiu LAIMĖTI, LAIMĖTI, LAIMĖTI.

fif3
Taktikos pasirinkimo panelė yra labai miela il graži, kol praktiškai nepradedi ja naudotis

O kur dar talentų stebėjimas jaunimo turnyruose egzotiškose kraštuose ir korespondencijos tvarkymas, kai vėl ir vėl reikia atsakyti agentui primygtinai siūlančiam jo atstovaujamą nevykėlį futbolininką. Ir kaip dar sugebėti apdoroti tokį didelį kiekį informacijos, nepaliaunamu srautu plūstančiu į panelę. Komandų pajėgumo ir energijos kitimų lentelės, rungtynių rezultatai, nepatenkintų futbolininkų pareiškimai spaudoje bei tų pačių žaidėjų formos grafikai. Informacijos srautas “Fifa Manager 09” – užmušantis. Šį srautą dar būtų paprasta atlaikyti, tačiau grafiškai iki perkrovimo turtingas žaidimas labai skaniai ėda kompiuterio resursus ir net pačių paprasčiausių operacijų atlikimas užima laiko ir sukuria tam tikras pauzes – labai erzina.

Pati vartotojo sąsaja ne stebuklinga. Meniu paprastas ir patogus, tačiau visos panelės, kurias iššaukia meniu punktai yra prigrūstos tų pačių nereikalingų detalių. Vietomis žaidimo kūrėjai nori pasirodyti “user-friendly” ir taktinių pasirinkimų galimybes iliustruoja ikonėlemis, tačiau bendrai tokios vartotojo sąsajos stiliaus neišlaiko ir griauna savo pačių primestas taisykles.

fif4
Patiko žaidėjų profiliai. Gražiai “sumaketuoti”. Keista tik kad nuorodos žaidime veikia tik paspaudus dešinį pelės klavišą.

Siekdami sukurti futbolo pasaulio atmosferą, žaidimo kūrėjai “Bright Future”, į “Fifa Manager 09” įkomponavo internetinį britiško tabloido “The Sun” tinklapį, kuris diena iš dienos mums praneša apie įvykius. Jei ši detalė turėtų kažkokį esminį poveikį žaidimo procesui, galbūt, TIK GALBŪT, tai būtų vertas dėmesio sprendimas, tačiau dabar tai bereikalinga detalė, dar labiau mažinanti laiką, kurį galima būtų skirti tiesioginiam komandos vadovavimui.

Jeigu Seras Aleksas turėtų vadovauti komandai taip, kaip įsivaizduoja “EA Sports”, tai tikrai antrąsyk pražiltų. Bet tai dar ne viskas, ką savo puokštėje turi “Fifa Manager 09”.

Tai, ko nedaro Seras Alex’as Ferguson’as

Pamirškite tą nelemtą komandą. Jūs gi esate svarbiausias ir privalote dirbti sau, o ne kažkokiems pašlemėkams, kurie nesugeba įmušti įvarčio komandai iš trečios lygos. Dirbdami klubui kas savaitę gaunate po gana solidų čekį – na priklausomai nuo klubo svarbos pasaulyje. Tuos pinigėlius galite investuoti į turtą – nekilnojamą ar riedantį. Taip pat gal reikėtų ir poros meno kūrinių priimamajame ar dar kokio brangaus niekučio. Nors aišku, galite pasitaupyti ir nusipirkti komandą, kuriai vadovaujate ir tuomet jau būsite pats sau bosas ir niekas jūsų negalės atleisti. Skamba viliojančiai?

fif5
Na neturiu aš to asmeninio gyvenimo, kodėl jūs man tai nuolat primenate, na kodėl… Nebūkite beširdžiais!!!

O jei dar pasakysiu, kad laisvalaikiu galite mokytis žaisti golfą, ar užsienio kalbų, na jei kartais… tektų išvykti į Rusiją. Arba per komandos vakarėlį susipažinti su karštu modeliu ir galantišku pritūpimu ant kelių paversti ją WAG? Beje, tikriausiai dar neminėjau, kad jei jūsų keliai geri ir nesate senas, galite ir pats išbėgti į aikštė – kaip žaidžiantysis treneris – parodyti tiems pacukams kaip reikia spardyti tą pripūstą kiaulės pūslę.

Na, o jei nusibodo nurodymai iš aukščiau, tai atsisakykite postų barselonose, milanuose, arsenaluose ir patys įkurkite savo klubą. Susikurkite logotipą, spalvas, galvoje suniūniuokite himną, o priešais stadioną pasistatykite sau paminklą (juokauju). “Fifa Manager 09” galimybės – beribės. Tačiau tik pradėsite aiškintis kaip viskas veikia ir kaip iš to paimti viską, žiū jau ir “Fifa Manager 10” lentynose.

Pabaigai

Jei “Football Manager” turi savo tradicijas ir tas tradicijas kartojantį konkurentą – “Championship Manager”, tai “Fifa Manager” teko eiti visiškai kitu keliu. Norėdamas atsiriekti savo žaidėjų gabalą, jis privalėjo būti gigantiškesnis, visapusiškesnis, gražesnis ir turtingesnis. Toks jis ir yra. Toks iki negalėjimo.

“Fifa Manager” neima žaidėjų kokybe – jis ima kiekybe, tad tie žaidėjai, kuriems patinka kaip kokiame “Sim City” statyti pastatus, kaip kokiuose “Simsuose” kabinti mergas ar kaip kokiame “Need for Speed” pirkti gražius automobilius, kartkartėmis laimint vieną kitą taurę, rinksis “Fifa Manager 09” ir tikriausiai neprašaus. Tie kurie nori pajusti tikrąją ir natūralią (jokių skonio stipriklių ir konservantų) futbolo dvasią, Eldorado turėtų ieškoti kitur (sufleruoju – Football Manager 2009).

ŽPat.

Patiko šis įrašas? Paremk mus Patreon platformoje!