Autorius: Artojas

Nežinai kokių jėgų apsėstas ėmiau ir perėjau „Mass Effect 2“. Dar sykį, tik dabar švęsdamas PS3 relyzą po kosmosą blaškiausi pilotuodamas „Sony“ varikliais varomą Normandiją. Kaip žinia PS3 gerbėjai chaliavos gavo kačiuką Kasumi ir galimybe išlenkti stiklą vyno su „šešėline prekeive“. Žodžiu…
…buvo labai smagu ir įdomu, nes per prabėgusį laiką kai kurie neesminiai istorijos niuansai spėjo nugarmėti užmarštin. Dėl nemokamų priedų gerokai pailgėjęs „gameplay“ kiek iškreipė žaidime praleisto laiko sąvoką, todėl aš siaubingai nustebau pamatęs ir prisiminęs Legioną. Tiesą sakant, žaisdamas pirmą syk,  aš jį žiauriai nuvertinau. Ta prasme, kad jo neprisiminiau ir nelaukiau žaisdamas antrą. O derėjo. Kita vertus visai tikėtina ir tai, kad jo buvimas išryškėjo būtent dėl to, kad žaidžiau antrą syk. Žaidžiant pirmą kartą galva buvo užgrūsta svarbesniais dalykais, nei mintijimu apie tai, kas tapo Getų prototipu.

Mes juo tapom. Nelogiška? Aha. Ypač jei Getus imi paviršutiniškai. Dirbtinis intelektas, Skynet. Įspėjimas žmonijai dėl per didelio jos prielankumo skaitmenai, sintetikai ir robotikai. Bet ar tikrai? Pažiūrėkim iš kitos pusės. Ar mašinų sukilimas yra toks jau nenormalus ir baisus dalykas? Getai man padėjo suprasti, kad ne. Nes mašinas žmogus moko vienintelio dalyko, kurio per visą savo egzistavimą stokojo pats – racionalumo. Žvelgiant į žmoniją iš sausai racionalios pozicijos, man tiesą sakant net keista, kodėl tos mašinos nesukilo iki šiol, ir tuo pat metu tai paaiškina, kodėl pas mus neatskrenda ateiviai. Galiu kirsti lažybų, kad galaktikoje platinamame kelionių gide, prie planetos Žemė, „patarimai keliautojams“ skiltyje parašytas tik vienas žodis – ne. Tiksliau aš buvau pasiryžęs kirsti lažybų. Dabar jau nebūtinai. Už tai dėkoju Legionui.

Legionas gan išsamiai paaiškino kaip funkcionuoja getai ir tada aš supratau akivaizdų dalyką. Getų prototipas – šiuolaikinė, modernioji visuomenė. Yra aišku neryškūs skirtumai. Tarkim Getai nuo pat pradžių žino, kad jie yra kolektyvinės, sintetinės sąmonės dalis. Po galaktiką keliaujančios platformos nėra individualios ir negeba individualiai priimti sprendimų (su labai menkom išimtim) ir visuose gyvenimo atvejuose vadovaujasi kolektyviniu konsensusu. Žmogus gi galvoja, kad yra individas. Kiekvienas manosi galis priimti individualius sprendimus, turintis neribotą veiksmų laisvę ir/arba menamą teisę už tą laisvę kovoti. Tik, kad iš tikro taip nėra.

The_Geth

Turiu galvoj… Na kaip funkcionuoja Getai? Sintetinė tauta, sudaryta iš gausybės platformų. Prototipas lyg ir artimas „Hive  mind“ sąvokai, bet tai irgi ne visai tikslus apibūdinimas. Getai yra reaktyvūs ir gebantys adekvačiai reaguoti tik į žinomas situacijas, tačiau jie neįgalūs kai reikia duoti adekvatų atkirtį kažkam, ko atžvilgiu jie dar neturi konsensuso. Getai neturi lyderių ir valdymo organų. Kas kartą kai platformai iškyla dilema, ji jungiasi prie sistemos ir visos tuo metu joje esančios platformos pateikia su ta dilema siejamą informaciją. Taip surenkami visi įmanomi požiūrio taškai ir juos įvertinę Getai sutaria dėl sprendimo. Natūralu, kad toks sprendimas dažnu atveju gali prieštarauti net ir logikai, tačiau Getams nusišvilpt, nes jų konsensusas visuomet yra vienintelė ir neginčytina TIESA. Štai čia ir atsiranda Legionas kuris paaiškina, kad toji tiesa, nėra vienoda visiems Getams. Tai sintetinė rasė kurią mąstyti išmokė kūrėjas, vadinasi kiekvieno geto mąstysenos pagrindas yra algoritmas. Paaiškėja, kad realiai egzistuoja dvi grupės getų, kurių kertiniai algoritmai tesiskiria vienu skaitmenim, tačiau ilgoje mąstymo grandinėje tas vienas skaitmuo kartojasi tiek dažnai, kad dvi getų grupės yra neįgalios priimti vienodo sprendimo. Kuo sudėtingesnė dilema, tuo didesnė praraja tarp konsensuso kurį pasieks dvi Getų grupės.

Getai yra pasmerkti nuolatinei tarpusavio nesantaikai (arba ne, tai priklauso nuo jūsų Shepard), bet jie visada žinos kodėl taip yra. Abi pusės suvokia, kad oponuojanti pusė yra neteisi, nes kertiniame jos mąstymo algoritme yra klaida. Todėl jos nejaučia priešiškumo ar nesantaikos, o tiesiog racionaliai ir sistematiškai naikina vieni kitus. Be pykčio. Žmonės daro tą patį, bet tuo pat metu dar ir pyksta. Ir tai vyksta nepaisant to, kad ribota žmogaus laisvė leidžia rinktis, o žmogaus smegenyse esantys algoritmai gali būti keičiami vos ne kas dieną.

Išeikit į gatvę, sutikit pažystamų ir užduokit klausimų. Apie gerai žinomus dalykus paklauskit. Na pavyzdžiui apie violetinio skandalo peripetijas, Šapranauską ar karą Libijoj. Apie mokesčius, šešėlį, mešką, nesveiką maistą, Brazauskienės pensiją… Visi mes turim ką pasakyt tais klausimais, nepaisant to, kad realiai nieko tomis temomis nežinom. Galvojam, kad žinom, bet nežinom. Tai lemia ir kitą, labai blogą reakciją. Žinojimas, kad sakom, kad žinom tai ko nežinom, visuomet įveda žmogų į savotišką gynybos būseną. Modernus žmogus, tik užkalbintas, nėra pasirengęs diskusijai. Jis neketina klausyti, jis ketina kautis iki paskutinio kraujo lašo ir darys tai aklai tik tam, kad jo nepalaikytu kvailu. Išskirtiniai atvejai nutinka tik tada, kai žmogus staiga randa naują kanalą prie kurio gali prisijungti. Jei tik tam kanalui pavyksta faktais ar mistiniais išvedžiojimais pateikti patogesnį konsensusą, vidutinio modernaus žmogaus mąstysena gali pasikeisti per naktį. Radikliai. Dar po savaitės žmogus ne tik, kad pakeis savo pažiūras, bet ir pasibalnojęs žirgą iškeliaus kryžiaus žygin prieš tuos, su kuriais dar vakar mąstė vienodai. Nes pripažinimas, kad buvę bendraminčiai teisūs reikštų, kad tu durnas. Pripažinimas, kad neteisūs reiškia, kad buvai durnas.

we_are_geth_by_stealthero-d2xko4i

Įsijunkite telį. Paimkite, bet kurią lietuvišką temą. Ir galų gale atkreipkite dėmesį į tai, kad jam nusišikti ant konsensuso. Ne tik ant konsensuso. Pagrindinė telio, radijaus, laikraščio, interneto paskirtis buvo (ir turėtų būti) imituoti Getų susirinkimą. Telis tai platforma kuri turi ištransliuoti visus įmanomus požiūrio taškus, o konsensusą turėtų pasiekti pats žiūrovas. Dabar gi, telis (ir kas apmaudžiausia, kad ne tik lietuviškas) praleidžia šią dalį ir konsensusą pateikia pats. Šiuolaikinė žiniasklaida nebeieško skirtingų požiūrio taškų kuriuos galėtų pateikti žiūrovui. Parenkami tik tie požiūrio taškai, kuriais galima pagrįsti transliuojamą konsensusą. Pastarasis priklausomai nuo šalies ir kanalo gali kisti. Tarkim Lietuvoje TV3 visuomet transliuos konsensusą priešingą tam kurį turi LNK. Nepaisant akivaizdžių faktų, nepaisant logikos, nepaisant įstatymų, nepaisant elementaraus sveiko proto. Jei vienas kanalas pasakė A, kitas būtinai sakys B. Ir abu gins savo poziciją. Jei vienas pasitelks faktą, kitas faktu pavers gandą, jei vienas pasitelsk įstatymą, kitas stvers jo interpretaciją. Ir abu turės žiūrovą kuris darys tą patį. Todėl žiūrovas ilgainiui nustojo rinktis turinį pagal kokybę. Žiūrovas, klausovas ir skaitovas dabar renkasi tą turinį, kuris pateiks trokštamą konsensusą. Jis nepasiryžęs analizuoti, nes staiga, tai kas visada varė žmoniją į priekį, tapo per sudėtinga. Žmonės tapo Getais. Universalesniais Getais, nes savo algoritmus galim keisti tiesiog prisijungdami prie kito kanalo.

Grįžtant prie ME2
Žaidimas realiu pavyzdžiu įrodė, kad su EA QA reikalais viskas tik pusiau blogai. ME2 PS3 versija bug‘ova ir pasižymi klaidomis kurių tikrai neturėjo X360. Herojai periodiškai užlipa ant paviršių, ant kurių užlipti negalima ir ten užstringa. Vienintelis būdas ištaisyti susidariusią padėtį įkrauti senesnį žaidimo išsaugojimą. Kartais jis gali būti ir valandos senumo. Dažnu atveju neįkraunama grafika. Padeda tik žaidimo perkrovimas. Kelis sykius ME2 pakibo ir gavau perkraut PS3. Kadangi žaisti pradėjau iškart po to, kai mano mylimas 60GB storulis gavo YLOD, tai jau įpusėjęs žaidimą rimtai svarsčiau, ar tas pats negresia naujam slim‘ui. Sunku buvo patikėti, kad tiek bėdų gali būti viename žaidime, kurį jau esi perėjęs ant kitos sistemos. Dabar pagalvoju, kad ir „Bulletstorm“ žaidžiau su PS3. Išvada labai paprasta. Arba EA vis dar nesugeba daryti žaidimų konsolei kurią oficialiai ir stipriai remia, arba… Neatmesčiau ir tikimybės, kad nuolatinis ir aršiai vykdomas gamybos/kaštų optimizavimo procesas paveikė pačią konsolę.