Jos atvaizdas tapo Jazz'o amžiaus simboliu ir iki šių dienų gyvuoja visose populiariosios kultūros srityse. Tačiau ar žinote, kokia kriminalais apipinta istorija iš tiesų slepiasi už šios apvalaveidės gražuolės?

Betty Boop – XX a. pradžioje užgimusi animacijos ikona (aut. Max Fleischer ir Grim Natwick). Jos atvaizdas tapo Jazz’o amžiaus simboliu ir iki šių dienų gyvuoja visose populiariosios kultūros srityse. Tačiau ar žinote, kokia kriminalais apipinta istorija iš tiesų slepiasi už šios apvalaveidės gražuolės?

Pilnavertiškai išsipildžiusi moteris

Apvalaveidė Betty Boop buvo sukurta, kaip XX a. pradžioje egzistavusio populiaraus moterų tipo parodija. Tokie “Betty” personažai nešiojo trumpus sijonus, apvalino šukuosena, klausėsi Jazz’o pačių prirūkytuose kambariuose, pašėlusiai vairavo automobilius ir seksą laikė – gasp! – visiškai normaliu užsiėmimu. Žodžiu, darė viską, kad tik prieštarautų to meto socialinėms normoms.

Tačiau labiau nei laisvamanišką karikatūrą, Betty Boop reprezentavo pilnavertiška išsipildžiusią moterį. Kitaip, nei visi kiti to meto animaciniai personažai, ji nebuvo tik “vyriško” personažo kopija (kaip, pvz, Pelytė Minė, kuri tik keliomis detalėmis skyrėsi nuo Peliuko Mikio) ir nesivaikė infantiliškumo. Priešingai, Betty Boop buvo pateikiama kaip seksualiai nepriklausoma ir garsiai pasisakanti prieš nusistovėjusias vertybes. Tiesa, tai netruko labai ilgai ir dėl įvairių cenzūros protrūkių personažo laisvamaniškumas buvo gerokai aplaužytas.

Tarp pudelio ir Jazz’o atlikėjos

Tačiau kas gi įkvėpė Betty Boop personažą būti tokia, kokią ją pažįstame šiandien? Nors ir ne viena to meto moteris gviešėsi originalios įkvėpėjos vardo, iš tiesų Betty Boop savo pasirodymą animaciniuose filmukuose pradėjo kaip sužmogintas prancūziškas pudelis. Tik praėjus metams po pirmojo pasirodymo Betty tapo žmogišku personažu. O čia ir prasidėjo karas dėl mūzos etiketės…

Bene daugumos nuomone, šiandien Betty Boop prototipu yra laikoma 1920-1950 metais aktyviai koncertavusi Jazz’o atlikėja Helen Kane. Ilgai buvo manoma, kad būtent ji originaliai atliko Marilyn Monroe išgarsintą dainą “I wanna be loved by you” ir žymiuosius jos “boop-oop-a-doop” manierizmus. Tą pačią dainą vėliau dainavo ir Betty Boop (žr. video straipsnio apačioje).

Apie tai, jog Helen Kane galėjo būti personažo įkvėpėja, pripažino vienas iš autorių – G.Natwich, pasakojęs, jog Betty Boop dizainą sukūrė remdamasis H.Kane nuotrauka, o balso aktorių šio personažo įgarsinimui ieškojo tarp Helen Kane impersonatorių konkursantų. Neilgai trukus, Helen Kane nusprendė paduoti personažo kūrėjus į teismą, reikalaudama 250 000$ kompensacijos už jos įvaizdžio ir asmenybės panaudojimą.

Apgaulė paaiškėjo teismo metu

Deja, viskas pasirodė ne taip jau ir paprasta, kai paaiškėjo, jog pati Halen Kane yra “pasiskolinusi” savo sceninį įvaizdį iš kitos atlikėjos – Esther Jones. Bylai pasiekus teismą tuojau pat atsirado liudininkų, mačiusių kaip dar 1928 m. Helen Kane lankėsi Esther Jones pasirodyme, kuriame ji atliko dainą “I wanna be loved by you” su visais jai priklausančiais “boop-oop-a-doop” manieringumais. Pats Esther vadybinkas prisiekinėjo išmokęs ją scat stiliaus, naudojant “boo-boo-boo” ir “doo-doo-doo” manierą dar 1925 m. Nepaisant to, Helen ėmė “boopsėti” savo pasirodymuose nepraėjus nė mėnesiui po Esther koncerto.

Esther Jones

Pati Esther Jones jau buvo palikusi pasaulį, kai šis teismas iškilo į viešumą, todėl negalėjo iš to pasipelnyti jokios naudos. Tuo tarpu Helen Kane karjera kaip tik kybojo ant plauko ir tai buvo puikus būdas sugrįžti į populiarumo viršūnę. Galiausiai, pats Max Fleischer sugebėjo atkasti 1928 m. įrašą, kuriame Esther Jones išties dainuoja minėtąją dainą, naudodama “boop-oop-a-doop” manierizmus. Išspręstas buvo net ir išvaizdos klausimas – bylos teisėjas nustatė, kad neįtikėtinu panašumu į Betty Boop galėjo pasigirti ir kita laikotarpio žvaigždė Clara Bow. Teismo byla buvo užversta, o H.Kane teko raudonuoti iš gėdos.

Nuotraukos žemiau: Helen Kane (1), laikraščio iškarpa, lyginanti H.Kane su Betty Boop (2), laikraščio iškarpa, mininti teismo bylą (3), Clara Bow (4)

Populiariosios kultūros ikona

Šiandien Esther Jones yra juokais laikoma “juodaode Betty Boop prosenele”, o personažo vardu rengiami net atskiri festivaliai. Per daugiau, nei 80 metų Betty Boop tapo absoliučia vakarietiškos animacijos ikona ir įsiamžino daugybėje įvairių populiariosios kultūros sričių. Nuo kino iki komiksų, aprangos ir aksesuarų – net nuėję į artimiausią “Maxima” greičiausiai rasite kokią piniginę ar kitą smulkmeną su Betty Boop atvaizdu! Nieko keisto, kad tokio perspektyvaus personažo įkvepėja – mūza svajojo tapti kiekviena XX a. pradžios mergina.

Nuotraukos žemiau: Betty Boop Sock Hop Funko POP figūrėlė (1), Betty Boop kolekcija (2), Betty Boop indų rinkinys (3), Betty Boop kolekcija (4), Betty Boop brand’as rūbų parduotuvėje (5) , komiksas su Betty Boop (6) ir video įrašas, kuriame Betty Boop dainuoja “I wanna be loved by you”.

Komiksas su Betty Boop

Patiko šis įrašas? Paremk mus Patreon platformoje!