Autorius: Artojas

Nuskilo būti pavaišintam dviem kvietimais į Naktinį MTV kino seansą. Labai nudžiugau, net nepaisant to, kad antras bilietas atvėrė vartus ne itin maloniems apmąstymams. Labai vargau ieškodamas su kuo nueiti ir… Taip ir neradau. Iki šiol tebesvarstau kodėl? Ar todėl, kad pastaruoju metu ženkliai sumažėjo draugų? O gal mes visi beviltiškai pasenom ir tapom tokiais zanūdom, kad 24:00 privalomuoju būdu turim gulėti lovoj? O gal paprasčiausiai Indiana šiandien niekam neįdomus? Pamažu prieinu prie išvados, kad atsakymas slypi visų trijų priežasčių derinyje. Maišant jas lygiomis proporcijomis.
Nuėjau vienas. Kaip koks pižonas su dviem bilietais. Antras tam, kad po dešinę niekas čipsų nekramtytų, o kaire ausim aš ir taip neprigirdžiu :). Kažkam tai išėjo į naudą. Tas kažkas tai jaunuolis atsivedęs į kiną panų, bet negavęs bilieto šalia jų. Kai sužinojo, kad į aštuntą vietą tikrai niekas neateis apsidžiaugė. 8 visada buvo mano lucky skaičius, smagu kad jis džiugina ir kitus :).

Mainausi WTF žvilgsniais su graužikais

Pirmas įspūdis apie filmą puikiai sutelpa į paantraštėje matomą trijų raidžių derinį. Prastos kokybės vizualieji efektai. Vietomis toks labai old-school‘inis montažas. Ir sunkiai paaiškinamas fetišas kažkokiems žemę rausiantiems graužikams. Gerkle lediniais pirštais sugniaužia baimė, kad George Lucas su Styvenu Spilbergu pasitarė ir nusprendė, padaryti iš Indianos kažkokią kreivą parodiją. Na patys žinote kaip ten už vandenyno jiems kartais užeina. Ši emocija trunka gal 10 minučių. Paskui pamažėl pradedu viską suprasti, atsipalaiduoju ir susmengu kėdėn. Vaikinas iš aštuntos vietos pasiūlo čipsų… „Ne Ačiū“ atsakau ir mintyse nusistebiu, kad nelabai ir girdžiu kaip jie visi aplink mane šlamina pakeliais.


Indiana beveik nesinaudoja ginklais. Jis paprasčiausiai nueina ten kur blogi žmonės ir senamadiškai išdaužo jiem snukius.

Kas ten pliauškia botagu?
Ar tai Remeikas? Ne tai ne Remeikas. Ir ne spin-off‘as. Ir ne naujas filmas apie Indianą. Tai tikrų tikriausias tęsinys su visais trilogijai būdingais bruožais. Panašu, kad George Lucas kol kas vienintelis supranta kaip jungti naujas filmo dalis prie tų kurios pasirodė prieš dešimtmetį kitą. Prisiminkime švelnų ir itin mielą perėjimą nuo Žvaigždžių karų trečiojo epizodo nufilmuoto 2005-aisiais, prie ketvirtojo kurį pasaulis išvydo dar 1977-aisiais. Taip ir naujajame Indiana Džonse. Tai naujas–senas filmas apie mylimą herojų. Be jokių išvedžiojimų ar naujovių vaikymosi kaip, kad mėgstama daryti perfilmuojant senas frančizes. Už tai milžiniška ir neblėstanti pagarba Lucas Films. Kokias priemones jie naudojo?
Galiniai fonai. Dažnai nublukinti galiniai fonai sukelia seno filmo įspūdį. Juos aš ir palaikiau prasta kompiuterine grafika. Intensyviose veiksmo scenose kūrėjai labai talentingai maišo pagal visus šių laikų standartus nufilmuotas scenas su scenomis kuriose yra naudojami seni kino triukai. Na žinote, kai kino teatre pastato mašiną kurioje aktorius vaidina, kad vairuoja ekrano, kuriame pro šalį lekia vaizdas, fone. Greičiausiai dabar jie taip nedarė, bet būtent tokį efektą, tikėtina padarytą kompiuteriu, matome filme. Be abejo jis padarytas kokybiškiau ir labiau susilieja su filmo visuma nei tai buvo aštuoniasdešimtaisiais. Viso šio makalavimosi tarp naujo ir seno efektas stulbinantis. Sėdėjau ir grožėjausi.
Klišiniai ir nebūtinai nuspėjami siužeto vingiai. Fantastiškas Indianos gebėjimas išsisukti iš pačių kebliausių padėčių skaldant firminius antausius. Visada lemtingu momentu ekrane pasirodantys blogiečiai. Mįslės, minklės ir stulbinančiai greitas, ne visada logiškas jų įminimas. Pigūs bajeriukai, mirtinai pavojingi šuoliai, judančios grindys, smegduobės, pavojingi vabalai… Žodžiu viskas kas turi būti filme apie Indianą, naujoje dalyje yra. Jokių trend‘inių sprendimų, jokių pasikeitimų atmosferoje. Tik grynas ir švytintis kaip Eldorado lobiai Indis. Vėlgi. Thumbs up, už tai, kad išsaugota tai, kas brangu.


Dodge this you sob!

Blogiečiai. Būtinai turi būti. Ir yra. Visada ne laiku. Visada iš pasalų. Visada mina ant kulnų arba dar geriau, kažkokiu būdu atsiranda žingsniu priekyje. Šį kartą rusai. Na rusai kaip rusai. Vėlgi patiko tai, kad filme naudojamos autentiškos JAV kinematografui rusų uniformos. Faktiškai visi senesni Holivudo filmai buvo sukūrę tokias RA uniformas, kokių RA niekada neturėjo.  Bet jie ne esmė. Esmė yra esminė blogietė. Labai, netgi labai simpatiška Cate Blanchet kurios žavesio nesudarko net komiškas daktaro blogio kombinezonas kuriame ji supakuota. Nuostabi ir gracinga vaidyba. Puikus raiškus ir tvirtas, toks lyg ir nesuvaidintas, rusiškas akcentas dialoguose. Buvau sužavėtas.
Muzika. Visą filmą lydi autentiška Indiana Jones tema. Jos daug. Labai daug. Na prisimenate… Pam parampamm pam paraaam, pam parampam, pam paraam pam pam. Susidaro įspūdis, kad orkestras nenutyla nė sekundėlei ir visos muzikinės filmo temos nuolat persipina su pagrindine taip sustiprindamos ekrane matomo vaizdo įspūdį. Visa tai skamba labai, labai oldschoolišk‘ai. Ir nepaisant kelių momentų veik nepastebimai. Muzika groja, bet kažkaip jos kaipo tokios nesuvoki, priimi ją kartu su vaizdu kaip vieną visumą.
Kovos scenos. Jokių gudrybių. Atvira kova. Platūs kaubojiški mostai. Visi kas bent trumpai lankė kokį karatė žino, kad iš tų plačių mostų šūdas gaunas. Žino tai ir kinematografas, todėl jau kuris laikas visi, visų filmų veikėjai yra įvaldę bent po 15 skirtingų kovos menų ir moka stabdyti laiką. Tik ne Indis ir jo oponentai. Jie ir toliau nuoširdžiai užsimoja ir ne mažiau nuoširdžiai ploja vieni kitiems į nosis. Jie visi tikri vyrai, todėl priešo smūgius stoiškai priima. Jokio strikinėjimo ar įmantraus blokavimo. Kumštynės nuo kokių jau spėjome atprasti. Beveik be kraujo, be mėlynių ir be atvirų lūžių. Taip kaip ir turi būt. Ačiū.


Ach taip… Minėtoji foxy lady. Kulkosvaidžiai, kaip ir nauja šukuosena jai tinka.

Akivaizdžiai pasenęs Indiana. Ir jis to nesigėdija, ir to neslepia. Jis tiesiog senas. Ir niekas nė nemėgino to maskuoti. Toks už širdies griebiantis nuoširdumas (ya hear me Rambo?). Pirmomis filmo akimirkomis Indiana atrodo beviltiškai senas, bet ilgainiui patiriami nuotykiai jį šiek tiek atjaunina. Ne, nebūtinai grimo pagalba. Nuotykių jaudulys ištiesina jo kiek pakumpusią eiseną, akyse užsidega kažkoks linksmumas ir azartas, kurių pirmuose filmo kadruose nematyt. Sakyčiau visam tam virsmui buvo panaudota gerokai daugiau vaidybos ir režisūrinių sprendimų nei drėkinančio kremo ar pudros. Sakyčiau genialiai sukurta transformacija.

Šeimos filmas, gerai savaitgalio popietei
Na nepaisant to, kaip entuziastingai aš čia rašau, manau daugelis suprato, kad iš esmės Indiana Jones yra tikras senosios mokyklos perliukas. Jis neišlipa iš senojo Indiana Džonso rėmų, tiesiog atrodo kokybiškiau. Jei tris savaites per TV3 rodyti Indžio nuotykiai jūsų nesužavėjo, nesužavės ir šis filmas. Iš esmės aš puikiai suprantu, kodėl jis taip palankiai vertinamas imdb ir greičiausiai bus labai šiltai sutiktas žiūrovų už Atlanto. Taip tai tas filmas į kurį su pasimėgavimu vesčiau savo vaikus norėdamas parodyti su kuo aš augau. Ir manau dauguma senųjų Indianos gerbėjų taip ir padarys. Tai saugi ir labai nuotaikinga juosta. Vaikams be abejonės patiks nė sekundei nenutrūkstantis veiksmas, tuo tarpu tie kas augo su Indiana Džonsu mielai prisimins vaikystę ar paauglystę. Gal dar kaimyną ar klasioką po tuomet išvysto filmo užkasusį miškelyje mamos papuošalus… Paskui jis nupaišė žemėlapį, išterliojo jį lūpdažiais ir sukūręs istoriją apie dailią panelę ir jos lobius ištempė mus visus į panemunę jų ieškoti. Žemėlapiai deja buvo ne itin tikslūs ir nė velnio mes neradom. O žemėlapio savininkas ir autorius Giedrius kurį laiką pamokose mieliau sutikdavo pastovėti nei pasėdėti :).

Eikite jei:
• Neesate abejingi Indianai
• Norite gauti puikų intro į naujas serijos dalis, kurios tikėtina nebus tokios oldschool‘inės ir romantiškos.
• Savaitgalį norite malonios išvykos į kiną su vaikais.
• Žiūrėjote Indianos nuotykius per TV3 ir jutote bent šiek tiek malonumo.

Neeikite jei:
• Erzina nelogiškumai filmuose
• Erzina kovos be kraujo
• Erzina filmai be meilės scenų
• Erzina Indiana Džonsas
• Erzina filmai kuriems daugiau nei 10 metų
• Niekada vaikystėje nesvajojote rasti lobio.

Patiko šis įrašas? Paremk mus Patreon platformoje!