Autorius: Mangirdas

Per eilę metų pamatėme ne vieną mėginimą didžiausią pasaulio sportą perkelti į kompiuterių ekranus. „FIFA“ ir „Pro Evolution Soccer“ pabandė perteikti futbolo žaidimo tempą, o štai „Football Manager“ koncentravosi į taktinę šio žaidimo pusę, tačiau neretam futbolo fanui pasirodė kiek per sudėtingas ir komplikuotas.

„Football, Tactics & Glory” taiko būtent į pastaruosius žaidėjus ir bando į futbolo batelius įsprausti tradicinę ėjimų strategiją. Sprendimas išties įdomus, tad ankstyvąją žaidimo versiją nusprendėme išmėginti patys. Nors iš žaidimo nesitikėjome visiškai nieko, likome nustebę, nes ketindami trumpai patestuoti žaidimo mechanikas, žaidimą išjungėme tik po keletos valandų nepertraukiamo žaismo.

Stirpiausia „Football, Tactics & Glory” žaidimo savybė yra jo paprastumas. Skirtingai nuo „Football Manager“, šiame žaidime jums neteks gilintis į statistikos lenteles, raportus ir kitas futbolo pasaulio smulkmenas. Trumpai apibūdinant žaidimą, galime jį sulyginti su „Heroes: Might and Magic“ serija ar „XCOM“ kovomis, kuriose kovojančios pusės atlieka savo ėjimus paeiliui, tačiau viskas vyksta ne fantastinėje vietovėje, o futbolo aikštėje.

Kiekviename naujame futbolo mače grumiamės prieš oponentų komandą ir kiekvieno ėjimo metu turime ribotą skaičių veiksmų kuriuos galime atlikti – pajudinti savo žaidėją langeliais suskirtytoje futbolo aikštėje, atiduoti perdavimą, smugiuoti, apsivaryti oponentą ir taip toliau. Kiekvienas mūsų ir priešininkų komandos žaidėjas turi po 4 parametrus, apie kuriuos ir sukasi viso žaidimo veiksmas – taiklumas, perdavimų tikslumas, gynyba ir kamuolio kontrolė.

Pavyzdžiui, norint atlikti perdavimą komandos draugui, žaidimas sulygins kamuolį perduodančio žaidėjo perdavimo tikslumo parametrą su kelią pastojusio priešininko gynybos parametru. Jei šis skaičius didesnis, perdavimas greičiausiai pavyks, tačiau žaidėjai taip pat neturi vien šimtukų, tad egzistuoja ir nesėkmės tikimybė. Tokiu būdu, žaidimas verčia žaidėją priimti įvairius sprendimus – ar pirmiausia mėginti atlikti rizikingą perdavimą siekiant savo ėjimo metu atlikti smūgį į vartus, o galbūt pasirinkti atsargesnį kelią ir išdėstyti savo žaidėjus geriau, ruošiantis sekančiam ėjimui.

Šį, futbolo šachmatus primenantį žaismą praturtina ir progreso sistema. Po kiekvieno mačo komandos žaidėjai yra apdovanojami patirties taškais, kurie priklauso nuo veiksmų, kuriuos specifinis žaidėjas atliko aikštėje. Patirties taškai gali būti išleisti atskirų žaidėjo statistikų tobulinimui ir specifinių žaidėjo įgūdžių atrakinimui, pavyzdžiui Sliding Tackle, Cannon Shot, Layoff Pass ir taip toliau. Šie įgūdžiai sukuria papildomo taktinio gylio žaismui, nes gali būti panaudojami tik tam tikrose situacijose. Teisingai panaudotas  žaidėjo įgūdis gali sutaupyti ėjimo veiksmą ar net visą ėjimą ir „perlaužti“ itin lygias rungtynes.

Atskiru žodžiu verta paminėti ir žaidimo dalį skirtą komandos vystymui. Po kiekvieno žaidimo mes, kaip komandos treneriai, gauname pinigų, kuriuos galime išleisti pačios komandos tobulinimui. Galime gerinti savo stadioną, įkurti savo komandos jaunimo akademiją, ar nusisamdyti brangesnius ir geresnius trenerius, kurie didins ganamų patirties taškų skaičių. Taip pat galime dalyvauti žaidėjų turguje ir taip nuolat pildyti savo komandą naujais futbolo talentais su specifiniais įgūdžiais. Vis tik „Football, Tactics & Glory” žaidime šie procesai pateikti labai paprastai, tačiau jų įtaka žaismui tikrai juntama.

Turint omenyje tai, kad „Football, Tactics & Glory” dar tebėra kūrimo stadijoje, šis indie žaidimas išties džiugina. Paprastas, tačiau tikrai nenuobodus futbolo žaidimas patiks kone visiems ėjimų strategijos fanams. Jums nebūtina būti dideliu futbolo mėgėju, kad galėtumėte mėgautis šiuo žaidimu, nes tikro futbolo jame gana mažai, o ėjimų strategijos pusė žaidime atlikta tikrai puikiai. Jei susidomėjote, rekomenduojame išmėginti bent demonstracinę versiją.