Autorius: Patarejas

Pradėdamas karjerą puikiame 2011-ųjų “Football Manager” padariau nedidukę klaidą – pirmu klubu pasirinkau JAV futbolo lygoje žaidžiančią “Los Angeles Galaxy” komandą, tikėdamas, kad naujos žaidimo savybės leis man po treniruočių išgerti alaus su David’u Beckham’u. Klydau. Dar blogesnė mano pasirinkimo yla išlindo iš maišo, kai ėmiau giliau pažindintis su JAV futbolo specifika – su algų, užsienio žaidėjų apribojimais, žaidėjų draftais ir nežinomo pavadinimo čempionatais bei taurėmis.

Bet nepaisant keliasdešimt paskandintų valandų, žvelgdamas atgal galiu prisipažinti, kad patirtis buvo įdomi ir kad geriausias rinkoje futbolo menedžeris kaip ir kaskart padovanojo informatyvią ir turtingą pasaulinio futbolo pamoką ir patirtį.

2010-ųjų metų “Football Manager” PC versiją praleidau – ji įnešė daugiau pokyčių lyginant su 2009-ųjų metų FM’u, nei šiųmetinė versija lyginant su pernykšte, tačiau šiųmetinėje versijoje apšlifuoti pernykščiai kampai – patobulinta vartotojo sąsaja, akivaizdžiai pagerinta trimatė rungtynių atvaizdavimo sistema, mačo analizės įrankiai.

Kardinaliai perdaryta spaudos konferencijų sistema, nors ir sulaukė išskirtinio kūrėjų dėmesio, vis dar ne tokia, kokios norėtųsi – pernai serijos fanai skundėsi, kad dialogo medis tiek skurdus jog įdomūs ir nepasikartojantys klausimai išsenka dar neįpusėjus sezonui. Nors Sports Interactive triskart padidino klausimų duombazę, tačiau pasikartojantys klausimai pradeda erzinti gan greitai, tad asistentas tampa svarbiausia klubo figūra diskusijose su žurnalistais, o treneris,t.y. AŠ, tiesiog galiu gerti pergalių šampaną ar pralaimėjimų unikumą.

Žvelgdamas retrospektyviai noriu pasidžiaugti ganėtinai sklandžiai įvykusia “Football Manager” serijos tranzicija iš dvimačio rungtynių atvaizdavimo modelį į trimatį. Būtent šiame aspekte ilgą laiką kankinosi “Fifa Manager” žaidimai, besiskolindami trimatį “Fifa” serijos varikliuką. “Football Manager” gi suręstas ant sklandaus ir logiško tekstinio rungtynių komentaro, tad “Sports Interactive” peršokimas iš itin neinformatyvaus ir erzinančio dvimačio žaidėjų judėjimo aikštėje atvaizdavimo į trimates dimensijas tikriausiai yra geriausia kas galėjo nutikti šiam žaidimo elementui. Rungtynių epizodai perteikiami itin autentiškai, žaidėjų sprendimai itin realistiški ir logiški konkrečioje žaidimo situacijoje.

Rungtynių atvaizdavimo varikliukas malonus ir jaudinantis. Jaudinantis sukeliamomis emocijomis, artimomis toms, kurias 2001-aisiais sukeldavo raudonai baltai mirgantis fonas po tekstu “Nistelrooy scores!!!”.

Pastebimiausia žaidimo naujovė – futbolo agentų rolės sustiprinimas. Taip, taip, bjauriausios futbolo pasaulio siurbelės, gadinančios nervus treneriams brangiausio futbolo zonoje tarp ūkanotojo Albiono, saulėtojo Madrido ir kontrastingosios Maskvos, atėjo pagadinti nervų ir “Football Manager 2011” treneriams.

Agentų invazija prasideda jau elektroninio pašto dėžutėje, spam’o, siūlančio vieno ar kito jų kliento paslaugas, forma. Agentai sukelia problemų disponuojant itin nedideliu transferų biudžetu, nes visiškai nesigėdydami gali suvalgyti jūsų “juodai dienai”(sausio transferų langui) atidėtus dolerius ar eurus. Tiesa, agentai ne visagaliai – žaidimo metu buvo ne vienas precedentas, kai žaidėjas atsisakydavo agento paslaugų, apie faktą informuodamas PR priemonėmis.

Neapsigaukite - nepaisant vizualinio skurdumo, rungtynių eiga perteikiama itin skaniai.
Neapsigaukite - nepaisant vizualinio skurdumo, rungtynių eiga perteikiama itin skaniai.

Rungtynių planavimo ir taktikos koordinavimo departamente pokyčiai ne itin pastebimi, tačiau opcijų ir pasirinkimų – kiekvieno trenerio skoniui – kaip ir pačiame treniravimo procese – nuo šiol žaidėjai išskaidyti pagal pozicijas, o įvairūs treniruočių parametrai leidžia tobulinti itin subtilius futbolininkų žaidimo elementus.

Lietuvos futbolas žaidime užima panašią vietą, kokią užima ir pasaulyje. Žaidime vis dar nėra Lietuvos lygos, žaidėjų duomenų bazė ganėtinai minimali ir ne itin autentiška. Tačiau dar blogiau yra su kai kuriomis rimtesnėmis futbolo organizacijomis nei Lietuvos Futbolo Federacija. Tradiciškai žaidime nėra Vokietijos futbolo rinktinės, dėl pastarosios išskirtinių teisių skyrimo EA “Fifa” serijai. Žaidime neliko ir egzotiškos Japonijos futbolo lygos, dėl pastarosios visapusiško parsidavimo Konami.

O kaip gi man sekėsi su “Galaxy”? Žiauriai. Pripratęs prie Anglijos futbolo tėkmės ir resursų, galimybių krašte – Amerikoje – buvau klaustrofobiškai įspraustas į akligatvį. Ribotame komandos atsarginių suolelyje dėl nuolatinių traumų nuolat šviesdavo pusė ar net daugiau tuščių vietų. Europos treneriai manęs kažkodėl nemėgo, o kontraktui einant į pabaigą sužinojau kad dėl “Football Manager 2011” mechanizmo tikriausiai nerasiu darbo geresniame klube, net jei ir laimėsiu viską kas įmanoma. David’as tuo tarpu įžengė į 38-uosius metus, tačiau vis dar toks pats fantastiškas ir tuo pačiu mirtinas oponentams smūgiuojant baudos smūgius.

Man “Football Manager” yra geriausia visų laikų futbolo vadybos serija. Tai puikiausias pavyzdys kaip istorija ir patirtis įrodo pranašumą tokiame dinamiškame sektoriuje kaip video žaidimų industrija. Tai puikiausias pavyzdys kaip meilė virsta gražiais ir didingais darbais.

Patiko šis įrašas? Paremk mus Patreon platformoje!