Kovo mėnesį MCU pasipildys dar vienu kūriniu, kai Brie Larson, nuo šiol visiems pažįstama kaip aktorė, suvaidinusi Captain Marvel, visu galingumu sprogs kino ekranuose. Na, o tam, kad tikrai kokybiškai pasimėgautumėte šia premjera, #GeekPropaganda jums paruošė nedidelį informacinį desertą: kas gi ta Captain Marvel ir ko galime tikėtis nuėję į kiną?

Kovo mėnesį MCU pasipildys dar vienu kūriniu, kai Brie Larson, nuo šiol visiems pažįstama kaip aktorė, suvaidinusi Captain Marvel, visu galingumu sprogs kino ekranuose. Na, o tam, kad tikrai kokybiškai pasimėgautumėte šia premjera, #GeekPropaganda jums paruošė nedidelį informacinį desertą: kas gi ta Captain Marvel ir ko galime tikėtis nuėję į kiną?

Kas yra Captain Marvel?

Deja, net ir į tokį, rodos, paprastą klausimą nėra vieno atsakymo. Per daugybę metų “Captain Marvel” pavadinimą nešiojosi ne vienas personažas ir, kaip dažnai būna komiksuose, jo likimą nubrėžė net ne viena istorija.

Pradėti galbūt reikėtų nuo to, kad pirmasis Captain Marvel buvo visai ne… Marvel, o DC komiksų personažas, šiandien žinomas Shazam vardu (taip pat netrukus pasirodysiantis kine to paties pavadinimo filme). Apie tai, kodėl šis personažas buvo priverstas atsisakyti savo vardo ir kaip jis atiteko Marvel studijai, daugiau galite pasiskaityti čia: SHAZAM! Captain Marvel vardo istorija.

Na, o personažų, įvairiose formose portretavusių Captain Marvel buvo ne vienas, ne du… net ne penki, ir dauguma jų nė nebuvo moterys. Tačiau norėdami susikoncentruoti į artėjančią premjerą, šiandien dėmesį sutelkime į Carol Danvers. Ši mergina MARVEL visatoje sukasi jau ilgus dešimtmečius: debiutavusi 1968 m. Marvel Super Heroes #13, ji dirbo JAV karinių oro pajėgų pilote ir palaikė ryšį su Mar-Vell – pirmuoju MARVEL studijos Captain Marvel variantu.

1977 m. ji pirmą kartą pasirodė kaip Ms.Marvel to paties pavadinimo komikse. Šioje versijoje Carol Danvers tapo žmogaus ir Kree (militaristinė ateivių rasė, kuriai priklausė ir Captain Mar-vell) rasės hibridu po to, kai nelaimingo atsitiktinumo dėka susidūrė su didžiuliu sprogimu, sujungusiu jos genus su Mar-Vell genais.

Taip gimė nauja superherojė: Ms. Marvel. Jos naujosios galios apėmė super jėgą, gebėjimą skraidyti tiek Žemėje, tiek kosmose, energijos valdymą ir t.t. Tačiau net ir patapusi bemaž lygiaverte ryškiausiems to meto superherojams, Carol Danvers nebuvo laikoma svarbiu personažu.

Kaip MARVEL vyrai kūrė MARVEL moteris…

Žinia, komiksai visais laikais neblogai atspindėjo juos skaitančią visuomenę. Tai, kaip moteriški personažai buvo pristatomi komiksų puslapiuose, daug pasakydavo ir apie tai, kaip jos buvo suprantamos gatvėje. Šis požiūris nepralenkė ir Ms. Marvel: nepaisant to, jog Carol Danvers dirbo NASA ir buvo karinių oro pajėgų pilotė, visų pirma ji buvo pateikiama kaip romantinis objektas. Skaitytojams ji buvo pristatoma kaip antraeilis personažas, jaučiantis romantinius niekučius to meto herojui Captain Mar-vell.

Net ir įgavusi super galių herojė nesugebėjo pabėgti nuo lyčių stereotipų. Nors būdama Ms. Marvel ji mažai kuo skyrėsi nuo bet kurio kito superherojaus, vos sugrįžusi prie savo tikrosios tapatybės – Carol Danvers – ji ir vėl būdavo portretuojama kaip silpnesnė, beveik antraeilė herojė savo pačios gyvenime.

Manoma, jog tokio požiūrio į personažą priežastimi tapo jo autorius Gerry Conwayvyras, rašęs pirmąją Ms.Marvel, niekuomet nepasižymėjo gebėjimu reikšti mintis apie moteris, o be to, garsėjo tokiais pasisakymais, kaip “komiksai seka visuomenę, o ne visuomenė – komiksus”, taip leisdamas suprasti, kad edukacinės funkcijos jo istorijose nereikėtų tikėtis.

Situacija šiek tiek pasikeitė kūrybinį vairą perėmus Chris Claremont: jo kuriama Ms. Marvel po truputį ėmė tapti svarbiu ir gerbiamu personažu. Tačiau nepaisant trumpo proveržio, 1980-siais herojė ir vėl susidūrė su neįtikėtinai žiauriu požiūriu į moteriškos lyties personažus.
1980-ųjų komikse Avengers no.200 C.Danvers sužino esanti septynis mėnesius nėščia, nors dar vakar tokia nebuvo. Žinoma, tai ne pirmas kartas, kuomet fantastinėje literatūroje susiduriame su betėvišku nėštumu (žr. Biblija), tačiau kaip šią istoriją paaiškino James Shooter (tuometinis Marvel redaktorius ir pagr. Avengers no.200 komikso kūrėjas), tai piktasis personažas Marcus Immortus pagrobė Carol Danvers, apsvaigino ją įvairiomis technologijomis bei privertė nešioti jo paties kopiją, o po viso to ištrynė jos atmintį.

Kaip vėliau šią sceną interpretavo komiksų istorikas Carol Strickland , tai – vienas žiauriausių pavyzdžių, kuomet komikso dėka nusiunčiama žinutė, jog moterys mėgaujasi seksualine prievarta. Tolimesnė istorijos eiga situacijos nė nesistengia užglostyti – Ms. Marvel kolegos superherojai nė nesupranta, jog ši gali jaustis išnaudota, ir skatina džiaugtis gimsiančiu kūdikiu. Vienintelis motyvas, leidžiantis suprasti, jog nutiko kažkas neigiamo – pačios Carol pyktis – palaipsniui išnyksta ir net jį galiausiai pakeičia šilti jausmai prievartautojui.

Tiesa, tai tas pats Chris Claremont vėliau pastatė Ms.Marvel ant kojų, davė atsaką prievartos istorijai ir sukūrė naują, galingesnį paveikslą – Carol tapo kosmine būtybe, vardu Binary.

Ištrauka iš Avengers Annual No. 10. Carol Danvers pareiškia esanti nusivylusi Keršytojų komandos veiksmais jos seksualinės prievartos laikotarpiu.
The Binary

..ir pagaliau ji – Captain Marvel…

2005 m. Marvel pristato House of M/ Decimation crossover istoriją.
Šioje serijoje Scarlet Witch pakeičia realybę, sukurdama naują pasaulį, paremtą stipriausių pasaulio superherojų svajonėmis bei viltimis. Šioje visatoje Carol Danvers tampa viena ryškiausių herojų ir veikia pasivadinusi Captain Marvel vardu. Ironiška, kad net ir čia ją atseka jos pirmosios meilės istorija.

Čia Kelly Sue DeConnick kuriama Captain Marvel nėra tobula: ji užsispyrusi, arogantiška, linkusi kontroliuoti, ir tuo pačiu neįtikėtinai juokinga, ištikima ir nesavanaudiška. Tai ją pirmą kartą paverčia tokia žmogiška ir artima. Autorės požiūris į Danvers personažą yra ganėtinai nesudėtingas, tačiau svarbus žvelgiant retrospektyviai: 60-ais apibūdinant heroję buvo vartojami epitetai, tinkami daiktams, 70-ais ji iškilo kaip superherojė vyrų pasaulyje, tačiau savo, kaip moters, paveiksle taip ir neatrado žmogiškumo, 80-ais ji buvo išprievartauta ir jau po kelių metų užsiklijavo kitą kaukę: The Binary. Galiausiai tik 21-ame amžiuje skaitytojai pažino Carol Danvers kaip moterį ir kaip žmogų.

Tai iš šios autorės istorijų gimė ir Captain Marvel moto, kurį sutiksite kine: Higher, Further, Faster, More. Ši frazė skirta demonstruoti Danvers aistrai gyventi ir siekti savo svajonių, laužyti ribas bei pasikliauti aistromis.

FUN FACT: Danvers turi katę, kuri yra… ateivis.

Na, o kad užbaigtume kiek linksmesne gaida, še jums istorija apie katinuką!
Šiandien daugumai žinoma, kad Caron Danvers augina katę, vardu Chewie. Šiek tiek mažiau žinomas faktas yra tai, jog Chewie nėra paprasta katė – ji priklauso Flerken rūšiai. Flerken – tai ateiviškos būtybės, kurios atrodo ir elgiasi kaip katės, tačiau iš tiesų gali pasigirti krūva kitų ypatybių, pradedant sugebėjimu sutalpinti ištisas visatas savo nasruose ir baigiant čiuptuvais, kurie auga jų burnoje ir gali būti panaudoti ištikus pavojui. Taip pat jos gali keliauti po įvairias dimensijas. Neblogai, a? Žymusis meškėnas Rocket kadaise bandė nužudyti šią katę, būdamas tikras, jog tai – Flerken ateivis, tačiau Captain Marvel jį perkalbėjo įrodinėdama priešingai. Tiesa paaiškėjo tuomet, kai Chewie padėjo kiaušinius.


“Captain Marvel” kine pamatysite jau kovo 8 d.