Skaitykite istorijos turinio neatskleidžiančią apžvalgą apie vieną ryškiausių Batman'o kūrinių New 52 serijoje.

2011 m. DC COMICS padangėje užgimė “The New 52”. Tai buvo nauja komiksų era, kuri, pasibaigus “Flashpoint” crossover’iui, nutraukė beveik visas egzistuojančias komiksų serijas ir 2011 m. rugsėjį paleido 52 naujas serijas nuo pirmojo numerio. Šį “restartą” patyrė net ir tokios ilgaamžės serijos, kaip “Action Comics”, “Detective Comics” ar “Batman”, iki tol savo tęstinumą išlaikę nuo dvidešimtojo amžiaus pradžios.

Šis savotiškai stebinantis DC leidėjų sprendimas turėjo atverti vartus naujiems skaitytojams: čia personažai tarytum pradėjo naują istoriją, buvo modernesni, suprantamesni pradedančiajam komiksų gerbėjui. The New 52 naujiems skaitytojams leido mėgautis mėgstamo personažo istorija be būtinybės žinoti jo ilgametę priešistorę.

Čia Grant Morrison’as pristatė naują Superman’o užgimimo istoriją “Action Comics” serijoje, Brian Azzarello ir Cliff Chaing perrašė Wonder Woman, o Scott Snyder bei Greg Capullo sukūrė dar neregėtą Batman’o priešistorę. Dauguma jų laikėsi nerašytos taisyklės, jog visi personažai, kaip super herojai, buvo aktyvūs apie penkerius savo istorijos metus.

Be abejo, New 52 atnešė ir daugybę problemų. Iki 2011-ųjų ir taip sėkmingomis laikytos DC herojų istorijos buvo paliktos beveik nepakitusios, tuo tarpu kai kurių kitų istorijų pokyčiai buvo itin drastiški. Tai sukūrė daugybę loginių spragų DC tęstinume, kurias vieną po kitos sėkmingai atkasinėjo nepatenkinti skaitytojai.

Itin trapus šioje komiksų revoliucijoje tapo Batman’o personažas. The New 52 neišvengiamai paliko daugybę klausimų jo istorijoje (pavyzdžiui, kaip per bendrai kūrėjų sutartus penkis gyvavimo metus šis herojus sugebėjo prisirinkti tiek sidekick’ų?), o kai kur tiesiog negailestingai susipyko su tęstinumo vedama logika, galiausiai palikdamas ilgamečius herojaus gerbėjus voliotis absurdiškuose bandymuose sujungti dabartį su praeitimi.

The Court of Owls

Visa tai yra naudinga žinoti tiems, kurie, kaip vieną iš pirmųjų savo Batman’o skaitalų, atsivers būtent The Court of Owls istoriją. Milžiniška, beveik metus trukusi, paini ir sudėtinga herojaus drama tapo vienu iš geriausiai įvertintų Batman’o kūrinių ir taip gerokai nustebino tuos, kurie “pažintinei pradedančiojo skaitytojo” istorijai tikėjosi gerokai paprastesnio kūrinio. Kaip bebūtų, The Court of Owls tapo itin sėkmingu leidimu.

Nenugalimas Scott Snyder ir Greg Capullo duetas Batman’o istoriją pasakoja kruopščiai ir atsakingai. Pirmojoje sagos dalyje Snyder’is pristato tiek naujam skaitytojui, tiek veteranui suprantamą herojaus pasaulį, supažindindamas mus su ikoniškiausiais Batman’o priešais Arkham’o beprotnamyje bei su Bat-Family nariais ir žmogiškąją herojaus puse.

Kaip ir pats Batman’as naujame New 52 pasaulyje, taip ir kūrinio istorija plėšosi tarp praeities, dabarties ir ateities. Jau pačiuose pirmuose istorijos puslapiuose užduodama tema klausia “Kas yra Gotham’as?”, atsakymo ieškodama tiek negatyvioje praeityje, tiek viltingoje ateityje. Istorijos vyksmą čia užkuria Bruce Wayne’o poreikis miesto pokyčiams, kuriems kategoriškai priešinasi slapta, senovinė organizacija, pavadinimu “Court of Owls”.

Šios organizacijos prieišstorė – dar viena loginė spraga naująjame Batman’o pasaulyje. Nors Court of Owls teigia slapta egzistavę nuo pat Gotham’o pradžios, nepanašu, kad jie egzistavo prieš New 52 tęstinumą. Dar panašiau, kad jiems ir nebūtų pavykę taip puikiai infiltruotis į Gotham’o miesto struktūrą, jei šie būtų egzistavę per visus iki New 52 vykusius įvykius. Savotiškai galima sakyti, kad Court of Owls visuomet egzistavo Gotham’e tik todėl, kad iš tiesų jame egzistavo tik nuo New 52 pradžios.

The Court of Owls dažnai palydi skaitytoją iliuzijos motyvais. Šioje istorijoje sukuriamas kaip niekad ryškus jausmas, jog net pats Tamstos Riteris iš tiesų apie jį supančią realybę žino gąsdinančiai mažai. Čia pristatoma iki šiol negirdėta Wayne’ų šeimos istorija, paslaptingiausios Gotham’o miesto detalės, rodos, lūkuriavusios po Batman’o nosimi nuo pat pradžių. Iliuzija tampa pasikartojančiu elementu ir kitose Snyder’io istorijose: pavyzdžiui, dviprasmiškai vertinama Mr. Freeze priešistorė sugriauna visiems pažįstamą veikėjo meilės istoriją ir atskleidžia visai kitokį, iliuzijomis paremtą užšaldytos moters paveikslą.

The Court of Owls istorija išties kokybiškai kuria galiausiai pasiteisinantį įspūdį, jog netrukus mes, skaitytojai, patirsime amžiaus atradimą. Kalbant apie atradimus, kiek netikėtu istorijos posūkiu tampa “prarastojo” Bruce Wayne brolio (Thomas Wayne Jr.) atsiradimas, kurio faktinis realistiškumas taip ir lieka nepatvirtintas ir tikrai verčia pakelti antakį. Nors personažas tokiu vardu ir egzistuoja kitose Batman’o istorijose, Snyder’is jį palieka be jokio užtikrintumo ar pažado naudoti šį motyvą ateities istorijose, o tokie drąstiški istorijos pasirinkimai teprimena, koks nenuspėjamas gali būti rekonstruojamas New 52 pasaulis.

Snyder’io pasakojama Batman’o istorija yra sunki, retai kada leidžianti atsikvėpti. Dažni monologai, vis plūstančios istorinės linijos ir kaip reta mažas vilties spindulys skaitytoją prikausto iki paskutinio istorijos puslapio. Tiesa, kad ir kaip atrodytų priešingai, visi šie sunkumai neturėtų atbaidyti pradedančiųjų komiksų skaitytojų nuo minties savo Batman’o nuotykius pradėti nuo New 52 “The Court of Owls” istorijos. Jei reikėtų rekomenduoti pirmąją šio herojaus arką ar įvykį, rekomenduotume būtent šią!

Vienintelis tikrai riebus Snyder’io istorijos minusas – jos masyvumas. Būdamas pagrindinės Batman’o istorinės linijos kūrėju, jis daro neišvengiamą įtaką visoms kitų autorių istorinėms užgaidoms, o prisitaikyti prie metus trunkančios, itin masyvios The Court of Owls istorijos tikrai nėra taip lengva.

Kaip bebūtų, tiek kritikų, tiek skaitytojų įvertina kaip viena geriausių Batman’o istorijų, The Court of Owls išlieka pavyzdiniu Snyder’io ir Capullo darbu. Nepakeičiama G.Capullo grafika tampa tikru komplimentu detalioms Snyder’io istorijoms, o šis duetas iki šiol džiugina DC komiksų gerbėjus bendrais kūriniais.

Kokia Jūsų nuomonė apie “The Court of Owls” istoriją? Ar skaitėte? Rašykite savo nuomonę komentaruose.