Autorius: Artojas

Apskritai geriausiai būtų jei apie „Avatar“ nieko nerašyčiau, bet nuo 2010–ųjų nutariau rašyti planingai. T.y. susikurti juodraščius tą akimirką kai šauna mintis įrašui, o paskui nors ir kraujas iš dantų, bet juos parašyti. „Avatar“ juodraštis užgimė tik parėjus iš kino teatro. Tada vyravo atsargiai optimistiškos nuotaikos kažkur tarp „pusė velnio“ ir „neblogai“. Blogai yra tai, kad nuomonė apie juostą eina prastyn kas kartą kai apie ją pagalvoju. Šiandien apie ją galvoju labai prastai, nes realiai „Avatar“ yra tuščias burbulas, kuriame deja yra šis tas gražaus. Ir man nuoširdžiai gaila žmonių kurie prisidėjo prie to grožio kūrimo…

Todėl apie filmą daug nepasakosiu, nes šiai dienai mažai ką gero galėčiau apie jį pasakyti. Išėjęs iš kino salės jaučiausi taip, lyg Kameronas būtų norėjęs susukti juostą apie aktualius dalykus, bet tuo pat metu nenorėdamas nieko įžeisti. Taip nebūna! Džonas Adamsas yra pasakęs „Mes dalyvaujame kare po šimts! Mums teks kažką užgauti!“ ir jei realiame gyvenime kartais vertėtų ieškoti diplomatinių sprendimų, sukant filmą apie problemas reikia sugebėti perlipti per save ir tėkšti tiesą visuomenei į veidą. Ypač šiandien. Ypač jei tu galvoji, kad esi didelis režisierius.

Pamenu kažkur skaičiau Kamerono interviu, kuriame jis teigė, kad „Avatar“ bus toks didingas, kad jį privaloma ne pamatyti, bet išgyventi. Bet ką išgyventi? Istorija apie tai kaip žemiečiai kolonizuoja harmonijoje su gamta gyvenančių Navių planetą, kad galėtų ten kasti… neįmanomiumą kažkokį! Kažkas labai taikliai pastebėjo, kad šalia sudėjus filmo „Avatar“ ir animacinio filmuko „Pocahontas“ santraukas, tereiktų pakeisti vardus ir keletą žodžių, kad jos būtų visiškai identiškos. Tiesą sakant apmaudu, kad kelių valandų trukmės filmas, siužeto prasme neprilygsta net „Paskutiniam Samurajui“. Niekas juostoje neturi prasmės. Nei herojų meilė, kurios užsimezgimui nebuvo jokio pagrindo, nei ryšis su gamta, kuriam irgi nebuvo jokio pagrindo. Scenos, kuriose filmo herojus susipažįsta su Pandora, lėkštos ir banalios. Čia jis bėga su lanku. Čia jis joja. Čia jis naktį žiūri į mėnulį. Čia jis išbarškina keistai seksualią čiabuvę. Čia jis prisijungia prie interneto…

01
Hellooooo kity!!!

Nes realiai tai Navių ir harmonijos su gamta reikalas yra didelis klaustukas. Esmė tame, kad visa kas gyva planetoje, gali savo plaukais prisijungti prie centrinės planetos tarnybinės stoties. Susijungimo metu, Naviai gali bendrauti su savo protėviais, tokiu pat būdu sušokę į LAN‘ą jie gali bendrauti ir su miško žvėrimis. Aišku jei gyvena tiek ilgai, kad prijungtų prie jų savo plaukus. Kas man įrodys, kad Naviams nebuvo praplautos smegenys? Gal ta uoliena… Tas neįmanomiumas yra mąstanti ir susijungimo metu plauna smegenis vietinei florai ir faunai. Gal tai mąstanti planeta, kuri manipuliuoja naiviais čiabuviais ir žmonės kaip tik ten darė gerą darbą viską degindami?

Ok. Tarkim juokauju aš čia taip. Faktas tas, kad filme trūksta motyvacijos ekrane vykstančiam veiksmui. Kodėl vieni žmonės elgiasi vienaip, o kiti kitaip? Kas tai lemia? Žiūrint filmą neįmanoma suprast, belieka patikėti režisieriaus baksnojimu pirštu. Jis myli tą, o čia yra to ir ano namai, kuriuos va tie degina nes yra blogi. Tai visiškai nereiškia, kad tas bičas kuris išgelbėjo planetą yra didvyris. Jis lygiai toks pat egoistas–oportunistas kaip ir kiti ten buvę žmonės. Tiesiog jis įvertino, kad seksas su vado dukra, neribota galia, ypač tvirtas kūnas, nemokamas internetas ir galimybė nebebūti atsakingam prieš nieką yra > nei dvi naujos kojos. Su čiabuviais pragyvenęs šitiek laiko, net kvietimui į kovą prieš žemės okupantus jis pasirinko anglų kalbą. Ne dėl to, kad kalba buvo sudėtinga ar emocionali. Jis ten kažką vapėjo bendratimis, o ekrane aš kažkodėl mačiau sijonuotą Melą Gibsoną. „Total War“ serijos žaidimų generolai ir tie rėžia kur kas ugningesnes prakalbas.

Įdomu ar „Avatar“ sulauktų tokių pat šiltų žiūrovų vertinimų ir supratimo, jei tie čiabuviai būtų ne nakties elfai labai žmogiški kačiukai, o šlykštūs šešiakojai tarakonai. Beje šešios kojos ir taip būtų turėjusios daugiau prasmės. Pandora ne syki pademonstruota kaip planeta evoliucijai parinkusi šešias kojas. Ten visi turi šešias kojas išskyrus Navius, kurie privalėjo būti gražūs ir priimtini kiekvienam žiūrovui. Kiek šešiakojų žinduolių žinot žemėje?

02

Kad rant‘as nebūtų tik apie filmo tuštumą siužetine prasme, galiu užsiminti, kad gyvų žmonių vaidybą irgi neblizga. Bet tai yra niekis lyginant su garso takeliu. Maždaug nuo vidurio filmo jis ėmė mane erzinti ir tik išėjęs iš kino salės supratau, kad mieliau jau būčiau jį žiūrėjęs išvis be jokios muzikos. Dūdos, cimbolai, konkolai… Tram, pam, param! Su gamta gyvenantys čiabuviai priešinasi žmonių imperijai! Tudududududuuuuu! Prie jų prisijungia žvėrys. Jei būčiau užsimerkęs, galvočiau, kad laimi žmonės.

Gali būti, kad netyčia kažkur kažką nuspoilinau, bet negalit pykt! Kameronas pats tai daro viso filmo metu. Pirma filmo valanda susukta tik tam, kad visi mes atspėtume kas bus rodoma toliau. Minučių tikslumu.

Aš visiškai nenoriu atbaidyti jūsų nuo filmo, nes vienas dalykas kurį žadėjo kūrėjai yra tiesa. Nepaisant visų nesąmonių, Pandora yra tikrai graži planeta ir ją verta pamatyti. Savaime aišku, tai daryti reikia kine. Žmonių kurie sukūrė Pandorą man ir gaila. Jie sukūrė sceną, kurioje buvo galima pastatyti kažką didingo, nuostabaus, neužmirštamo, bet Kameronas ten susuko nučiunktą ir nulaižytą, sci-fi muilo operos lygio, dramą. Gaila žmonių darbo.

Žodžiu nueikite su šeima, ar draugais. Nebijokite į filmą kviesti vaikų ar senelių, nes peržiūra, kol ji vyks, patiks visiems. Pirmos neigiamos emocijos kyla tik išėjus iš salės, nes filmo metu jas užgniaužia gražus vaizdelis.

P.S. „Filmas sulaukė nemažai palankių kritikų vertinimų. Hmm… Jie turėtų žaisti daugiau žaidimų, nes susidarys įspūdis, kad kino industrija velkasi iš paskos“.

Patiko šis įrašas? Paremk mus Patreon platformoje!