Kaip nufotografuoti raziną, jei fotografuoju senu Apple telefonu, o razina tupi mėnulyje? Maždaug taip pat absurdiškai dar visai neseniai skambėjo mokslininkų pamintijimai apie juodosios skylės fotografiją.

Kaip nufotografuoti raziną, jei fotografuoju senu juostiniu fotoaparatu, o razina tupi mėnulyje ir dar sugeria šviesą? Maždaug taip pat absurdiškai dar visai neseniai skambėjo mokslininkų pamąstymai apie juodąsias skyles. Tačiau vieną šviesų balandžio rytą iš dangaus (…savotiškai) nusileido riebios naujienos: nufotografuota pirmoji juodoji skylė.

– Ką reikia žinoti –

  • Šį darbą atliko aštuoni po visą pasaulį (Ispanijoje, Meksikoje, Čilėje, Pietų ašigalyje, Havajuose ir Arizonoje) išmėtyti radioteleskopai bei daugiau kaip 200 mokslininkų komanda. Ryškiausia komandos nare neabejotinai tapo Katie Bouman, padėjusi atrasti kritinę reikšmę šio projekto sėkmei turėjusį algoritmą.
Katie Bouman
  • Užuot sukonstravę didžiulį, šiandienai net neįmanomą teleskopą, mokslininkai sujungė kelias observatorijas ir taip sukūrė beveik planetos dydžio virtualų teleskopą. Jo dėka ir pavyko išgauti šiandien matomą nuotrauką. “Event Horizon Telescope” , t.y. aštuonių minėtųjų teleskopų visumos bendrai surinkta informacija kelių šimtų kietųjų diskų pavidalu buvo nugabenta į K.Bouman ir jos kolegų rankas. Čia ji įgavo vizualų pavidalą.
  • Nuotografuota juodoji skylė yra didesnė už visą mūsų visatą, o jos masė – net 6,5 mlrd. kartų didesnė už Saulės. Šie įspūdingi matmenys bei faktas, jog pačios juodosios skylės dėl jos natūros mes nė negalime pamatyti, gerokai apsunkino projekto kelią į tikslą. Tiesa, nematome mes jos ir nuotraukoje, tačiau jos būtį padeda suvokti aplink matomi įkaitusių dujų atvaizdai.
  • Nors ir įspūdingo dydžio, juodoji skylė yra galaktikos, nutolusios nuo mūsų per beveik 54 milijonus šviesmečių, centre. Palyginimui galite įsivaizduoti, kad artimiausia kaimyninė galaktika yra nutolusi per varganus 2,5 milijonų šviesmečių nuo žemės – tikra kaimynė, palyginus su naujuoju kosmoso foto-modeliu. “Šį įvykį galime lyginti su galimybe perskaityti datą ant 25 ct. monetos Los Angele, kuomet žiūrintysis stovėtų čia, Washington’e” – sakė Shep Doeleman, projekto direktorius.

Mokslininkai nemiega ant laurų ir jau planuoja kitos juodosios skylės įamžinimą Event Horizon Telescope pagalba. Tiesa,šioji slėpsis gerokai artimesnėje galaktikoje, tad galbūt netgi pavyks pamatyti ir detalesnių rezultatų!


Liked it? Take a second to support GeekPropaganda on Patreon!