Autorius: Artojas

Pažiūrėjau penktadienį 12. Sužinojau apie filmą Račo bloge, ten pat perskaičiau jo apžvalgą ir lankytojų komentarus, užsidėjau reminder‘į ir sulaukiau. Žadintuvas supypsėjo kaip tik tokiu momentu kai galvojau ką čia nuveikus. Prie TV sėdau skeptiškai nusiteikęs (vis per tuos komentarus), tad visiškai nesitikėjau, kad filmas nuraus taip, kaip nurovė. Iš karto pasakysiu, kad nemačiau originaliojo 12 Angry Men, tikrai ketinu jį pažiūrėti, bet man jau nė motais geresnis jis ir blogesnis. Michalkovo „12“ — stulbinančiai gera juosta. Jei originalas dar geresnis, puiku. Nė vienas filmas dėl to prastesniu netampa.

Filme pasakojama apie prisiekusiųjų teismą. Va čia ir reiktų padaryti tą pastabą dėl žiūrėjimo. „12“, tai meninis filmas, neparemtas jokiais faktais. Greičiau jau… Hm… Sakyčiau jis iš serijos, kas būtų, jeigų Rusijoje prisiekusiųjų teismas būtų normali praktika. Ir manau į tą klausimą filmas atsako su kaupu. Jei teisiamas kaukazietis, žiovaujantys prisiekusieji prabalsuotų kaltas ir skirstytųsi. Nebent jų tarpe atsirastų tas vienas, kuriam arbūzo pirkimas ir nuteisimas iki gyvos galvos nėra vienas ir tas pats. Va apie tai ir filmas. 11 skubančių su savo reikalais, 1 teisiamas čečėnas jaunuolis ir 1 žmogus kuris nori įsigilinti į bylą ir išsiaiškinti teisybę (o gal tiesiog nenori būti atsakingas už kažkieno kančias). Tokia pradžia. Vėliau prie jo prisijungia daugiau žmonių ir užverda kova. Verdiktas turi būti vienbalsis, tad abi pusės naudoja tiek faktus, tiek psichologinį spaudimą mėgindami pervilioti daugiau prisiekusiųjų į savo pusę. Va tie debatai labiausiai ir nurauna. Tada ir supranti, kad tai filmas ne apie teismą, ne apie čečėną ir ne apie Rusija. Visa tai fone. Jei nori, gali ieškot subinėj skylių ir prie visko kabinėtis, jei nori ne. Aš nenorėjau. Aš žiūrėjau filmą ir mačiau kaip žmonės priima sprendimus. Ir tai multinacionalinis bruožas. Filme tik keli herojai priima sprendimus remdamiesi grynai faktais. Absoliuti dauguma, kaip ir tikri žmonės, vadovaujasi nuojauta, asmenine patirtimi, išgyvenimais, išankstiniais nusistatymais, savo asmeninėmis baimėmis galų gale… Ir jie perka ne arbūzą, kurį pirkdamas gali mėginti nujausti ar atspėti sunokimo lygį. Jie teisia žmogų.

Šiaip tai, galima būtų sakyti, kad visas filmas, lyg vienos serijos Lost. „Lost“ man irgi labai patinka ne dėl mistikos (nenustebčiau sužinojęs, kad šiam serialui įtakos turėjo „12 Angry Men”). Man jis patinka dėl žmonių esančių saloje praeities ir to, kaip ji įtakoja dabartį. 12-oje visa tai labiau koncentruota, prisiminimai pateikiami tik pasakojimo forma, tad šioje vietoje atsiskleidžia neįtikėtina visų 12 vaidyba. Žiūrėdamas filmą patyriau didžiąją dalį emocijų, kurias gali patirti žmogus. Nuo džiaugsmo iki nerealaus įniršio. Būna tokių dienų, kai jas visas spėji pergyventi, tas dienas vadinu įtemptomis. O čia vos pora valandų.

Žodžiu labai rekomenduoju. Ypač tiems, kurie geba padėti išankstines nuostatas į šalį ir mėgautis siužetu ir/ar vaidyba.

Patiko šis įrašas? Paremk mus Patreon platformoje!